Menu Zavřít

Odstranit graffiti z Karlova mostu trvalo dvě hodiny, řekl muž, který se k činu přihlásil

1. 8. 2019
Autor: čtk

Úřadům se přihlásil muž, který neodborně odstranil nasprejovaný nápis z Karlova mostu v Praze. Miloslav Černý tvrdí, že se odstraňováním graffiti živí a použil prý šetrnou metodu. Popřel, že by chtěl znehodnotit práci restaurátorů nebo odstranění nápisu využít k propagaci. Při odstranění nápisu nebylo podle laboratorních výsledků poškozeno zdivo, uvedla Technická správa komunikací (TSK). Primátor Zdeněk Hřib chce Černému za práci zaplatit.

„Vzhledem k tomu, že je Karlův most národní kulturní památkou, budeme se dále držet zákonného postupu. Na čištění se tudíž musí podílet odborný restaurátor schválený památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Na odstranění nápisu máme uzavřenu smlouvu s panem Janem Mjartanem,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.
Nápis o rozměrech pět krát dva metry nasprejovali na pilíř mostu dva němečtí mladíci v polovině července. Restaurátoři ho v sobotu 27. července začali odstraňovat a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. V noci na neděli 28. července ale nápis neočekávaně zmizel. Muž, se kterým mluvil web Seznam Zprávy, tvrdí, že v neděli ráno nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry.

„Zhruba čtrnáct dní se nic nedělo, a protože jsem věděl, že je to mezní doba, tak jsem přišel na místo. Jsem přesvědčený, že každý Čech chce, aby Karlův most vypadal hezky. To bylo mou motivací, ne abych dělal hlupáky z odborníků,“ řekl webu. Podle něj je jeho technika účinnější než postup restaurátorů, ale také šetrná.


Praha vybrala podobu nového mostu. Čtěte více:

Vltavu překlene nový Dvorecký most. Má jisté kouzlo, ikonou se ale nejspíš nestane


„Po pravdě se mu ani nedivím, že se do toho tak trochu po 'pirátsku' pustil sám,“ uvedl k Černého akci primátor Hřib (Piráti). „Navrhnu, aby bylo panu Černému za jeho pomoc zaplaceno, a dále pak budeme řešit systémový přístup k takovýmto situacím,“ dodal.

Restaurátoři chtěli pilíř mostu, starého několik staletí, očistit pomalu a opatrně za pomoci dlouho působících čisticích látek a kartáčků. Vzhledem k velikosti graffiti museli předtím metodu čištění schválit památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Restaurátorskému záměru také předcházel rozbor použitých sprejů.

FIN25

Turistům, kteří most posprejovali, uložil Obvodní soud pro Prahu 1 jako trest roční podmínky, pětileté vyhoštění, stotisícové peněžité tresty a náhradu škody 40 tisíc korun. Obhájce turistů ale podal proti rozhodnutí soudu v Česku odpor, takže bylo v případu nařízeno hlavní líčení, při němž se soud bude zabývat i odstraněním nápisu. „Soud zatím neobdržel žádné sdělení o tom, kdo, jakým způsobem graffiti odstranil a na čí náklady. Důležitou otázkou bude rovněž zjištění, zda odstraněním nedošlo ke způsobení nějaké další škody, která by měla souvislost s uvedenou trestní věc,“ řekla v pondělí mluvčí soudu Dana Šindelářová.

Dále čtěte:

Praha chce postavit nový Rohanský most, spojil by Holešovice a Karlín

Další v řadě: Praha prověří stav mostu Legií, počítá s rekonstrukcí v roce 2022

Na spadnutí. Železničnímu mostu pod Vyšehradem hrozí kvůli korozi demolice

Na odstřel. Pražští radní schválili zbourání Libeňského mostu

Praha počítá se šesti novými mosty, na obzoru je jediný

  • Našli jste v článku chybu?