Menu Zavřít

Odvětví cestovního ruchu se nevzpamatuje dřív než v roce 2024. Vloni se situace mírně zlepšila, čáru přes rozpočet ale udělal omikron

21. 1. 2022
Autor: Depositphotos
  • Podle zprávy Světové organizace cestovního ruchu (UNTWO) nečeká toto odvětví v nejbližších letech návrat do časů před pandemií, ale další nejistota způsobená nevyzpytatelným koronavirem

  • Byť se čísla a příjmy za uplynulý rok ve srovnání s tím přechozím celkově zlepšila, nestalo se tak všude a zdaleka ne o tolik, aby se dalo mluvit o přiblížení se k normálu

  • Většina odborníku se shoduje, že výraznější oživení přijde nejdříve v roce 2024. Ještě před nástupem varianty omikron ale byla nálada jiná


Jestli někdo doufal, že se možnosti cestování brzy vrátí do stavu, ve kterém byly před pandemií, zřejmě bude zklamaný. Světová organizace cestovního ruchu uvedla, že čísla z uplynulého roku se ve srovnání s tím předminulým nijak zvlášť nezlepšila a všechny ukazatele zůstaly hluboko pod úrovní roku 2019. Informovala o tom agentura Reuters.

Pasažéři přibývají, ale jen pozvolna. K návratu na předcovidová čísla dojde nejdříve za pět let, říká šéf Letiště Praha
Přečtěte si také:

Pasažéři přibývají, ale jen pozvolna. K návratu na předcovidová čísla dojde nejdříve za pět let, říká šéf Letiště Praha

Radikální zásah v březnu 2020 do dříve jinak extrémně rušného leteckého provozu způsobil cestovnímu ruchu rány, které se dodnes nehojí, spíše naopak. Aktuálně do nich další sůl přisypává nová varianta koronaviru omikron, kvůli níž se jen velmi těžko odhaduje, jak to bude s cestováním dále. Rostoucí míra proočkovanosti a zmírnění podmínek jednotlivých zemí pro vycestování a přicestování sice ve druhé polovině minulého roku přinesly mírné oživení, mezi velkou částí lidí však stále převládá nejistota.

Řada zemí se navíc potýká s ekonomickými problémy, na dovolenou či krátký pobyt v zahraničí se tak některým skupinám osob budou peníze hledat složitě. „Tempo oživení zůstává pomalé a nerovnoměrné napříč světovými regiony kvůli různým stupňům omezení mobility, míře očkování a důvěře cestovatelů,“ uvádí se ve zprávě UNWTO. Nejlépe se v roce 2021 dařilo státům na jihu Evropy u Středozemního moře, zemím Střední Ameriky a Karibiku. I tak ale z jejich pohledu byla čísla oproti normálu nižší o 54, respektive 56 a 37 procent.

Shell chce zlepšit reputaci dopravního létání. Globální produkci udržitelného paliva navýší do čtyř let na 10násobek
Přečtěte si také:

Shell chce zlepšit reputaci dopravního létání. Globální produkci udržitelného paliva navýší do čtyř let na 10násobek

Kdo naopak zůstal hluboko za očekáváním, respektive pod normálem, byly státy Blízkého východu, Asie a Tichomoří. V těchto zeměpisných šířkách příjezdy turistů nadále klesaly a propadly se o 79, respektive 94 procent pod úroveň z doby před covidem.

Zpráva také uvádí, že hrubé příjmy globálního cestovního ruchu v roce 2021 celkově vzrostly, ve srovnání s tím předchozím o 19 procent na aktuálních 1,9 bilionu dolarů. Každý turista v destinaci průměrně strávil delší dobu, a proto také utratil více peněz. Příjmy cestovního průmyslu jsou však stále sotva poloviční, pokud je porovnáme s úrovní z roku 2019.

MM25_AI

Zhruba 64 procent odborníků na turismus, kterých se UNWTO v prosincovém průzkumu dotázala, neočekává plné oživení tohoto odvětví dříve než v roce 2024. V září přitom ještě 55 procent expertů věřilo, že vyhlídky na oživení cestování jsou poměrně optimistické. Naděje však zkazil příchod nové koronavirové varianty. „Nedávný nárůst případů covid-19 a varianta omikron by měly během začátku roku 2022 narušit oživení a ovlivnit důvěru, protože některé země znovu zavedou zákazy a omezení cestování pro určité trhy,“ konstatuje zpráva.

  • Našli jste v článku chybu?