Menu Zavřít

Odvolací soud potvrdil Kušnierzovi v kauze ROP Severozápad 7 let

19. 4. 2017
Autor: ČTK

Vrchní soud v Praze dnes potvrdil bývalému řediteli ROP Severozápad Petru Kušnierzovi sedmiletý trest za ovlivňování dotačních projektů. Někdejšímu náměstkovi hejtmana Ústeckého kraje Pavlu Koudovi, dalšímu bývalému řediteli úřadu Pavlu Markvartovi a úřednici Ireně Kotlanové uložil podmíněné tresty. Část případu, která se kromě Kušnierze a Kotlanové týká dalšího exředitele Petra Vráblíka, vrátil odvolací senát k projednání ústeckému krajskému soudu. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.

„V bodech, kde jsou pochybnosti o správnosti zproštění obžaloby, vracíme věc zpět krajskému soudu,“ řekl předseda senátu Michal Hodoušek. Kušnierze, Koudu a Kotlanovou sice dnes potrestal podle přísnějšího paragrafu, tresty ale nechal ve stejné výši. Kouda dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Kotlanovou soud potrestal dvěma roky vězení se čtyřletým odkladem.

Podle soudce obžalovaní museli vědět o tom, že mohou způsobit škodu velkého rozsahu. Podle nové kvalifikace jim hrozilo až 12 let. Sedmiletý trest pro Kušnierze je souhrnný, protože se skutků dopustil v době, kdy byl v podmínce za první trest za úplatky.

Dvouletý podmíněný trest dnes soud potvrdil i Markvartovi, u něj nechal právní kvalifikaci stejnou. V kauze figuroval i bývalý právník úřadu Jan Martinovský, který byl již pravomocně obžaloby zproštěn. ROP Severozápad a Ústecký kraj odkázal soud s náhradou škody na civilní řízení.


Mezi obviněné patří i exsenátor Alexandr Novák:

Německý státní zástupce posvětil vydání Nováka. Žádost projedná soud

Alexandr Novák


Případ se týká ovlivňování projektů za 1,4 miliardy korun, zhruba 922 milionů korun dotační úřad proplatil. Kušnierz nejdříve vinu odmítal, později začal spolupracovat s policií. To vedlo k loňské rozsáhlé razii, při níž bylo kvůli ovlivňování dotací na severu Čech obviněno 24 lidí. Šlo například o bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou, bývalého chebského starostu Petra Navrátila, bývalého šéfa ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera (všichni ČSSD), bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka nebo ředitele Krajské zdravotní Petra Fialu (ODS). V kauze je obviněn i Kušnierz, škodu policie vyčíslila na 13,9 miliardy korun.

Podle žalobce Tomáše Minxe spolu obě kauzy souvisí a jsou v podstatě pokračující trestnou činností. Ve svém odvolání proto požadoval, aby se celý projednávaný případ vrátil k ústeckému krajskému soudu, nebo policii k došetření. I proto Hodoušek část případu vrátil do Ústí. Například roli bývalého ředitele Vráblíka je totiž podle soudce nutné posoudit s ohledem na nové souvislosti.

bitcoin_skoleni

Obžalovaní podle spisu ovlivňovali projekty měst a obcí i soukromých investorů. Kouda podle obžaloby předložil v dubnu 2011 Kotlanové seznam projektů, u kterých požadoval, aby dotaci získaly. Bývalí ředitelé úřadu dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. V hodnocení projektů měli experti klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo.

Historie soudních řízení v kauze rozdělování dotací v regionu Severozápad
V roce 2012 soud poslal za úplatky a zneužití pravomoci na 7,5 roku do vězení bývalého ředitele dotačního úřadu Severozápad (Regionální operační program; ROP) Petra Kušnierze. Vrchní soud v Praze v lednu 2014 trest zmírnil na pět let. Podle rozsudku Kušnierz chtěl s pomocí tří přátel získat provize z přidělených dotací. Soud konstatoval, že odsouzení žádali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část z toho převzali. Kušnierzovi spoluobžalovaní, tři komplicové a tři žadatelé, dostali od soudu podmíněné tresty. V květnu 2014 Nejvyšší soud zamítl Kušnierzovo dovolání, v listopadu 2014 byl ale podmínečně propuštěn.
V září 2014 se ústecký krajský soud začal zabývat případem ovlivňováním projektů v ROP Severozápad. Loni v březnu Kušnierze poslal nepravomocně na sedm let do vězení. Podmínkami potrestal někdejšího náměstka hejtmanky Ústeckého kraje Pavla Koudu, dalšího exředitele úřadu Pavla Markvarta a úřednici Irenu Kotlanovou. Naopak bývalého právníka úřadu Jana Martinovského a dalšího z ředitelů Petra Vráblíka obžaloby zprostil.
Dnes Vrchní soud v Praze potvrdil Kušnierzovi sedmiletý trest za ovlivňování dotačních projektů. Koudovi, Markvartovi a Kotlanové potvrdil podmíněné tresty. Část případu, která se kromě Kušnierze a Kotlanové týká Vráblíka, vrátil odvolací senát k projednání ústeckému krajskému soudu. Rozhodnutí je pravomocné.
Při loňském odůvodnění rozsudku nad Kušnierzem soudkyně Kamila Elsnicová naznačila, že obžalovaní nebyli hlavními hybateli dění kolem ROP Severozápad. „Soudu je známo, že ještě nad Irenou Kotlanovou pak stál kromě Koudy, Markvarta ještě Kušnierz, nad Kušnierzem v podobě osob Patrik Oulický, Alexandr Novák, Daniel Ježek. Ti byli styční důstojníci, kteří bohužel rozhodovali o tom, které projekty mají projít a které ne,“ řekla Elsnicová.
V březnu 2014 policie obvinila pět bývalých či současných zaměstnanců ROP Severozápad, kteří podle ní nesou odpovědnost za uzavření statisícových konkurenčních doložek pro exředitele Kušnierze a Markvarta. Doložky jim zajišťovaly 12 měsíčních platů po odchodu z funkcí, úřad jim peníze vyplatil. Obžalováni byli ředitelka ROP Severozápad Jana Havlicová, někdejší předseda výboru a bývalý hejtman Jiří Šulc, exředitel Markvart, bývalý právník úřadu Jan Martinovský a Petr Červinka, který úřad vedl jako pověřený. Letos v lednu ústecký soud odložil líčení na konec května.
Soud také řešil podezření z předražení zakázky Krajské zdravotní na nákup přístrojů. Část obžaloby se týkala nákupu přístrojů za více než 400 milionů korun, na který Krajská zdravotní získala dotaci z ROP Severozápad. Obžalováni byli bývalí i současní manažeři společnosti. Začátkem letošního března ústecký okresní soud pětici bývalých a současných manažerů nepravomocně zprostil obžaloby.
Loni v prosinci policie obvinila 24 lidí z poškozování zájmů EU a dalších trestných činů v souvislosti s ROP Severozápad, škoda dosahuje podle policie 13,9 miliardy korun. Mezi obviněnými jsou podnikatelé i politici, mimo jiné bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil (oba ČSSD), bývalý senátor Alexandr Novák nebo Jiří Červinka. Jediným z obviněných, který je stíhán vazebně, je podnikatel Daniel Ježek, někdejší vlivný člen ODS. Nováka zatkla loni před Vánoci německá policie, nyní se jedná o jeho vydání do ČR.

O kauze ROP Severozápad čtěte více:

Policie zadržuje tři osoby v kauze ROP Severozápad. U jedné je navržena vazba

Sobotka: Kauza ROP Severozápad se týká minulosti. Personální odpovědnost nechá na krajích

Kauza ROP pokračuje: obvinění mají blokované účty a majetek


  • Našli jste v článku chybu?