Menu Zavřít

Odzbrojit Ameriku nebude jen tak. Lidé si zbraně natisknou a vyfrézují

18. 8. 2016
Autor: Profimedia.cz

Snahy některých amerických zákonodárců legislativně odzbrojit své občany můžou velice brzy stát před novým problémem: zbraněmi vyrobenými podomácku. Navzdory hlasům volajícím po národním odzbrojení by na ně legislativa v budoucnu mohla být krátká. Zásluhou technologií a svobodného internetu.

„Významný pokrok ve vývoji 3D tiskáren a volná dostupnost plánů a modelů potřebných k výrobě palných zbraní představuje bezpečnostní riziko,“ stojí ve vyjádření amerického úřadu pro národní bezpečnost. Ani plošný zákaz výroby metodou 3D tisku, se kterým se již několikrát snažil v Kongresu uspět republikán David Israel, však podle úřadu nebude schopen jejich produkci zcela zamezit. Plány se totiž šíří volně na internetu mimo kontrolu státních regulátorů.

„Zbraně z 3D tiskáren pro zákonodárce představují velký problém, který pravděpodobně otřese stávající legislativou,“ sdělil serveru Dailybeast Adam Winkler, profesor práva na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Ani podle něj jejich zákaz či možné provázání vlastnictví 3D tiskárny na povinnou licenci problém nevyřeší.

 Vynálezce a propagátor „zbraní pro všechny

Vynálezce a propagátor „zbraní pro všechny“ Cody Wilson. (Foto: wikipedia)

Snazší dostupnost technologie a její zlevnění mohou v budoucnu stěžovat vymahatelnost práva v praxi. Tisíce amatérských výrobců zbraní totiž budou operovat zcela nezávisle a bez toho, aby o nich kdokoliv věděl.

Přečtěte si, kdo na krizích a neštěstích profituje:

Zbrojní průmysl díky krizím roste. Nejrychleji v Evropě

 F-22 Raptor

Hlavní podíl na současných obavách těch, kteří by přístup ke zbraním v USA rádi omezili, má jeden muž: Cody Wilson a jeho netradiční texaská firma Defense Distributed.

Ta sebe samu definuje jako „neziskovou“ a „antimonopolní“. Zájemcům o zbraň mimo evidenci nabízí plány na její vytištění zdarma, ačkoli dnes již poněkud neoficiální cestou (viz. box).

Defense Distributed
S první funkční zbraní zhotovenou formou 3D tisku přišel mladý vynálezce Cody Wilson a jeho Defense Distributed v roce 2013. Plány na její sestrojení firma začala ihned šířit na internetu. Stáhla je až na příkaz amerických úřadů, které Wilsonovy aktivity zahrnuly pod regule mezinárodního obchodu se zbraněmi. Defense Distributed následně jejich distribuci přesunula na torrentové stránky internetových pirátů. Wilson se označuje za anarchokapitalistu a nepřítele regulací a stojí také za dosud nerealizovanou myšlenkou projektu „wiki weapon“ (volně dostupné databáze plánů na zbraně vyráběné pomocí 3d tisku). Podle Wilsona si k dnešnímu dni plány na střelné zbraně od jeho společnosti stáhl necelý milion lidí.

Defense Distributed stojí i za vznikem jednoduchého frézovacího zařízení Ghost Runner (k dispozici je za částku okolo 1200 dolarů). Svým majitelům umožňuje jednoduché vyřezání zbraňových dílů v pohodlí domova a bez jakéhokoliv sériového čísla. Vyfrézované zbraně tak mají s těmi z 3D tiskáren jedno společné: naprostou anonymitu a bezmoc úřadů při snaze vystopovat jejich původ.

Kombinací obou metod pak lze úspěšně vyrobit i poloautomatickou útočnou pušku AR-15. Zbraň, podle serveru Vox odpovědnou za hromadné masakry, které patří k nejhorším v americké historii, se nedávno snažil zakázat americký prezident Barack Obama. Jak ale ukazuje výzkum provedený při Pensylvánské univerzitě, čím více se politici snaží AR-15 zakázat, tím více mezi Američany roste její obliba a zvyšují se prodeje.

Zbraně zhotovené formou 3D tisku v roce 2013 postavila mimo zákon Filadelfie. Federální zákon je však plošně nezakazuje. Omezení se vztahují pouze na výrobu zbraní určité kategorie: útočných pušek, samopalů a tlumičů (tlumiče jsou ilegální ve většině zemí včetně České republiky).


Přeštěte si, jak 3D tiskárny přináší revoluci:

České 3D tiskárny Prusa jdou na dračku

bitcoin_skoleni

Česká firma Prusa Research bude vyvíjet protézy rukou pro 3D tiskárny

Ve Washingtonu jezdí autonomní elektrobus z 3D tiskárny


  • Našli jste v článku chybu?