Tempo růstu české ekonomiky má v roce 2012 zpomalit z letošních 2,1 jen na 1,6 procenta. V Praze to dnes uvedl generální tajemník OECD Angel Gurría.
Foto: Profimedia.cz
Připustil, že ekonomický růst by v Česku mohl být ještě nižší, protože existují další rizika, která se vážou k eurozóně a ke globálnímu kontextu. “Krátkodobý výhled totiž závisí na externích podmínkách,“ řekl Gurría. Česká republika je malá proexportně orientovaná země a 80 procent vývozu míří do zemí Evropské unie, z toho vyplývá vzájemná provázanost. “Charakter naší ekonomiky se prostě nezmění,“ poznamenal premiér Petr Nečas (ODS) a dodal, že pokud budou pokračovat problémy v eurozóně, lze podle něj očekávat, že se to promítne i do reálné ekonomiky České republiky.
Generální tajemník OECD Gurría premiéra Petra Nečase ujistil, že jeho vláda je na dobré cestě a jde správným směrem. “Podporuji váš reformní program, o který usilujete,“ prohlásil Gurría směrem k Nečasovi. Ze závěrů ekonomického přehledu České republiky vyplynulo, že Česko sdružuje dohromady stabilní ekonomiku a zdravý finanční sektor. “To ostatně dokazují i nedávná hodnocení ratingových agentur, kdy ostatním zemím klesá a Česku naopak stoupá,“ doplnil Gurría.
Česká republika by si podle jeho vyjádření primárně měla zachovat silný fiskální rámec, který umožní zachovat stabilní ekonomiku. “Trvalé udržitelnosti veřejných financí je možné dosáhnout pouze díky tomu, že naše země bude konkurenceschopná a bude schopna obstát v globální konkurenci a bude schopna tudíž produkovat zboží a služby, po kterých bude poptávka,“ vysvětlil priority premiér.
V ekonomickém přehledu je podle jeho slov jasné potvrzení toho, že reformy v České republice jsou nezbytné. “Je nezbytné provést reformy v oblasti důchodového systému, zdravotnictví, sociálního systému i daní. A že musíme pokračovat i v cestě zvyšování konkurenceschopnosti, to znamená také reforem, které se budou týkat vzdělávacího systému a v neposlední řadě reforem, které umožní dostat na pracovní trh vzdělané a kompetentní lidi,“ řekl na závěr svého příspěvku Nečas. Angel Gurría pochválil českou vládu za nedávno přijatou strategii konkurenceschopnosti. “Ta by mohla posloužit jako dobrý příklad ostatním zemím,“ řekl.
Na adresu České republiky zazněla z úst Gurríi i slova kritiky. Problémem Česka je ve srovnání s ostatními členskými státy EU i OECD to, že spotřebováváme velké množství energie. “Zvyšuje to náročnost a ekonomiku to činí závislou na cenách energie,“ vysvětlil. Podle něj by se Česko mělo zaměřit na zelené energie a změnu energetického mixu. “Vzdát byste se měli uhlí a zaměřit se na suroviny, které spotřebovávají méně oxidu uhličitého,“ dodal.
Na tiskové konferenci s generálním tajemníkem OECD došlo i na téma zavedení společné měny euro v Česku. Na otázku, jaký názor má Gurría na přijetí eura uvedl, že je to zajímavá myšlenka, ale není kam spěchat. “Věřím, že euro z této krize vyjde silnější,“ vyjádřil naděje. Prognóza OECD je pro vývoj HDP České republiky v současnosti zatím nejoptimističtější. Ministerstvo financí ve své říjnové prognóze ve shodě se Světovou bankou počítá s růstem ekonomiky o jedno procento.
Návrh státního rozpočtu Česka na příští rok je přitom postavený na posílení HDP o 2,5 procenta a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) i premiér Petr Nečas (ODS) už přiznali, že dokument po svém schválení ve sněmovně bude v lednu 2012 potřebovat úpravu. Rozdíl mezi jednoprocentním a 2,5procentním růstem znamená výpadek zhruba 15 až 18 miliard korun rozpočtových příjmů.