Menu Zavřít

OECD: Český byznys dusí nadměrné náklady na zaměstnance

12. 11. 2009
Autor: profit

V Česku jsou ze všech postkomunistických zemí druhé nejvyšší náklady na pracovní sílu. Platby zaměstnavatelů na zdravotní a sociální pojištění figurují dokonce v celosvětové špičce. Na tento palčivý problém nyní znovu upozornila OECD.

Autor: Martin Siebert

Hodina práce vyjde české zaměstnavatele v průměru na 8,8 euro (asi 230 korun), což je druhá nejvyšší hodnota ze všech nových členských zemí Unie hned po Slovinsku. Ne že by vydávali tak horentní sumy přímo za platy zaměstnanců. Velkou část této sumy totiž tvoří nemzdové náklady: daň a především zdravotní a sociální pojištění. V Česku tedy platí, že pokud chce zaměstnavatel zvýšit zaměstnanci hrubou mzdu o 1000 korun, musí ve skutečnosti vydat 1340 korun.

Letos u nás odvádí zaměstnavatelé za své zaměstnance 25 % na sociálním pojištění a devět procent na zdravotním pojištění – dohromady tedy 34 % (ještě loni to bylo o procento více). To nás řadí téměř na světový „vrchol“. Podle studie společnosti Forbes jsou vyšší nemzdové náklady na práci než v Česku už jen v Brazílii, Francii a Itálii.

„Vaše náklady jsou příliš vysoké,“ potvrdil ředitel sekce teritoriálních studií Andrew Deanem, vedoucí delegace OECD, která je ve dnech 9. - 13. listopadu 2009 v rámci přípravy Ekonomického přehledu OECD na návštěvě Prahy.

Čeští zaměstnavatelé však upozorňují, že problémy by se neměly redukovat pouze na otázku nákladů práce. Podnikový sektor v současnosti tíží především nízká úroveň zakázek a nutnost propouštět zaměstnance a s tím spojené náklady.

FIN25

„V dané situaci to nepovažujeme v mezinárodním srovnání za natolik zásadní problém, který by bezprostředně ohrožoval konkurenceschopnost české ekonomiky. Výši nákladů práce je třeba posuzovat v mezinárodním srovnání. To, co české firmy trápí především, je nedostatek zakázek, omezený přístup k úvěrům a nutnost propouštět zaměstnance,“ uvedl Oldřich Körner, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Více na EurActiv.cz.

  • Našli jste v článku chybu?