Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal výnos o vypovězení ukrajinsko-ruské smlouvy o přátelství, spolupráci a partnerství uzavřené v roce 1997. O vypovězení smlouvy, která mimo jiné zakotvuje nedotknutelnost ukrajinských hranic, už počátkem září rozhodla ukrajinská bezpečnostní rada. S konečnou platností musí rozhodnutí potvrdit parlament.
Smlouva byla uzavřena v roce 1997 na deset let s tím, že pokud ji žádná ze smluvních stran nevypoví, automaticky se prodlužuje o další desetiletí. Dokument obsahuje paragrafy o strategickém partnerství a úctě k územní celistvosti, neporušitelnosti hranic a státní svrchovanosti druhé strany. Ukrajina a Rusko se v něm zavazují, že nebudou své území využívat v rozporu se zájmy partnera.
Vzhledem ke kriticky narušeným vztahům obou zemí, de facto zmrazeným po ruské anexi Krymu, má vypovězení smlouvy podle kyjevských médií hlavně symbolický význam. O podobném kroku se podle agentury TASS uvažovalo i v Rusku, nakonec ale v Kremlu převážily obavy o „zájmy prostých Ukrajinců“.
Ukrajina míří na Západ, zdůraznil Porošenko. Pravoslavná církev je podle něj podřízena Moskvě
Šéf výboru horní komory ruského parlamentu pro vztahy s krajany Leonid Kalašnikov dnes prohlásil, že „krok Kyjeva výrazně snižuje záruky pro ruskojazyčné Ukrajince i pro Ukrajince žijící v Rusku“. Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta „hluboké politování“.
Vypovědět smlouvu navrhl sám Porošenko, který nedávno dokument označil za „anachronismus“. Parlament se podle agentury Unian k této otázce vysloví co nejdříve.
Dále čtěte: