Za současného systému neodcházejí příslušníci, u nichž by to bylo žádoucí
České policii se začíná nedostávat policistů. Tedy těch „tažných“, protože „chovných“ měla vždy dostatek. Třítisícový deficit by se mohl za půl roku zdvojnásobit. To by už překročilo hrozivých deset procent plánovaného stavu, což je množství, které musí mít negativní vliv na bezpečnostní situaci (jinak by těch šest tisíc policistů bylo zbytečných). Nelze uznat pubertální protiargumentaci, že se nic neděje, protože odešedší policisté jsou nahrazeni přišedšími. Teoreticky by to mohlo platit. Jak však prakticky přesvědčit zločince, aby sekali latinu? Poukazem na to, že všechna tabulková místa policejního sboru jsou obsazena? Ale ani ten nábor se nedaří, takže policejní prezident chce nějak vyjít vstříc, i když mnoho manévrovacího prostoru nemá. Absolutní většina nových policistů slouží v pořádkové službě, kde fyzická způsobilost a respekt podstatným způsobem ovlivňují efektivitu policejní práce. Zde tedy moc ustupovat nelze. Vzpomeňme na slavnou repliku z Uspořené libry, kdy Jan Werich při pohledu na Vlastimila Brodského coby policistu formátu „malé pivo“ rezolutně prohlásí: „Já platím celé daně, já chci, aby mě zatknul celej policajt!“
Expertům zelená!
Rozum při přijímání policejních expertů nevítězí až nyní. Již delší dobu je možno přijmout do služebního poměru odborníka v požadovaném oboru, i když nesplní standardní fyzické testy (psychologické mu ale nikdo neodpustí). Opravdu, počítačový expert může být postavou sušinka a mít brýle jak dna od jogurtu; podobně vyjednavači, analytici, psychologové, experti na hospodářskou kriminalitu, nebo v seriálech tak oblíbení „kluci z laborky“. Prakticky to však přichází v úvahu pouze u velkých, převážně centrálních útvarů. Na běžném okresním ředitelství jsou sice také specialisté, ale celkový počet policistů (prakticky snížený ještě maroděním, dovolenými a školením) navozuje situace, kdy musí do terénu vyrazit všechno, co má nohy. Proto zde prakticky není prostor pro úlevy specialistům v tomto směru, neboť všichni musejí být v uspokojivé fyzické kondici (vzhledem k možnému fyzickému střetu s pachatelem).
Zakopaný pes.
Naznačeným směrem cesta nevede. Chyba je v samé politické intenci vyprovokovat v policii masivní personální pohyby. Takovéto revoluční přístupy se mohou na stabilitě policie podepsat pouze negativně. Sami původci toho všeho už mohou vidět, že jimi nastavený systém se chová jinak a že neodcházejí hlavně ti, u nichž by to bylo žádoucí. Odcházejí ti, kteří jsou buď už úplně vyšisovaní, anebo ti, jež mají dobrou šanci se v civilu uchytit. A ti, co by normálně skončili na pracáku, se budou policie držet zuby nehty - a budou vykazovat zvýšenou dávku servility vůči věrchušce. Tentýž bezcharakterní rys bude provázet i cestu mnohých nahoru. Nebo právě toto bylo záměrem?
Špatný kabaret.
Kdyby chtěl někdo znát skutečné důvody, pohovořil by si s odcházejícími policisty. Zjistil by, že přespříliš z nich mělo problém se plně ztotožnit se sborem, který má tak těžce pošramocenou pověst. Někteří říkají, že uvnitř policie ze sebe dělali šašky dobrovolně, v terénu pak za ně byli nedobrovolně. Veřejnosti i zahraničním partnerům se těžko vysvětluje zákonem daná změna hodností. Kdyby je zrušili úplně! Takto to ale vypadá, že ti fakticky degradovaní museli něco provést. Trapas. Kdo sloužil, ví své.
Ode zdi ke zdi.
Téměř generaci po společenské změně je už nejvyšší čas na to, aby se společnost začala vracet k normálu. Co se postavení policie týče, mohli by si lidé vzít mustr u jižních a západních sousedů. Leckterému řidiči by stačilo si vzpomenout, jak tam ochotně a bez řečí platil pokutu. A jak dodržoval předpisy. Je nesporné, že kromě politické podpory tomuto návratu k normálu si musí velevýznamně pomoci i policie sama. Že třeba dá dýchnout samotnému prezidentovi čehokoli, bude-li sedět za volantem. Že nebude po léta pouze sledovat konání zločinců, až nebude jasné, zda je teoreticky rozpracovává, nebo jestli je fakticky kryje. Že bude vzorem spravedlnosti a statečnosti - a že policejní velitelé nebudou chodit fňukat do Parlamentu a preventivně spouštět hysterické kampaně div ne o ohrožení demokracie, když jim někdo přijde zkontrolovat na pracovišti minimax. Kdoví, zda ti odcházející policisté prostě už jen nechtějí být za šašky?!