Menu Zavřít

Ohrozí vyšší úrok výstavbu?

21. 5. 2007
Autor: Euro.cz

HYPOTEČNÍ SAZBY Inflace nabrala v poslední době trochu vyšší obrátky. Hned se objevily spekulace o zvýšení základní úrokové sazby. A v souvislosti s tím také úvahy o dopadech na bytovou výstavbu. Tu totiž akcelerují hlavně hypotéky, které mohou podražit. Dubnová míra inflace se v Česku meziročně zvýšila na 2,5 procenta.

HYPOTEČNÍ SAZBY Inflace nabrala v poslední době trochu vyšší obrátky. Hned se objevily spekulace o zvýšení základní úrokové sazby. A v souvislosti s tím také úvahy o dopadech na bytovou výstavbu. Tu totiž akcelerují hlavně hypotéky, které mohou podražit.

Dubnová míra inflace se v Česku meziročně zvýšila na 2,5 procenta. V celoevropském kontextu to není číslo nijak závratné, ale přesto jde o nejvyšší růst cen za posledních sedm měsíců. Leckteří finanční odborníci očekávají, že Česká národní banka (ČNB) bude na tento vývoj reagovat. Dosud se předpokládalo, že ke zvýšení základní úrokové sazby dojde až v létě. Nyní řada analytiků nevylučuje, že ČNB k tomuto opatření sáhne ještě v květnu.

HYPOTÉKY ASI PODRAŽÍ

„Počítáme, že úrokové sazby porostou dvakrát: v květnu a v červenci,“ prognózuje Jiří Škop z Komerční banky. Šéf měnové sekce ČNB Tomáš Holub přitom po publikování posledních údajů upozornil, že inflace byla v dubnu vyšší než prognózy centrální banky. Nepřímo tak podpořil očekávání ekonomů.

Vyšší úrok v praxi znamená zdražení všech typů úvěrů. Tedy také hypoték, jejichž prostřednictvím se financuje značná část bytové výstavby. Zájem o vlastnické bydlení je přitom v Česku enormní. „Vzhledem k tomu, že měsíční (tržní, pozn. red.) nájemné dosahuje stejné výše jako měsíční splátka hypotéky, stává se bydlení v osobním vlastnictví preferovaným typem bydlení,“ vysvětluje Vladislava Císarzová ze společnosti Naxos.

V souvislosti s případným zvýšením úroku a následným zdražením hypoték, respektive nárůstem úrovně splátek, se objevily úvahy o zpomalení výstavby bytů. Mají racionální jádro: podle nedávného průzkumu GE Money Bank jsou úroková sazba a pak výše splátek nejdůležitějšími faktory výběru konkrétního hypotečního úvěru. Rozhodující je pro více než 70 procent potenciálních zákazníků. Například důvěryhodnost či renomé banky vnímá jen čtvrtina z nich.

VLASTNICKÉ BYDLENÍ LÁKÁ

Obavy z přiškrcení stavební aktivity jsou ale nejspíš zbytečné. „V případě, že se úroky z hypoték výrazně nezvýší, trh s byty to příliš neovlivní. Zájem o bydlení je velký a neočekáváme, že by se v několika dalších měsících měnil. U celé řady projektů dokonce očekáváme, že vyprodáno bude ještě předtím, než skončí jejich hrubá stavba,“ upozorňuje Radek Polák, šéf marketingu developerské společnosti Sekyra Group.

Ředitel Hypoteční banky Jan Sadil tvrdí s odvoláním na předchozí vývoj víceméně totéž. „Úrokové sazby mají rostoucí tendenci již od poloviny roku 2005, kdy byly u hypoték historicky nejnižší. Přesto se zájem klientů o financování bydlení neustále a výrazně zvyšuje. Nepředpokládám tedy, že zvýšení sazeb na trhu, které se očekává v řádu desetin procenta, bude mít nějaký negativní dopad na hypoteční či realitní trh. Rozhodně nespějeme k situaci z 90. let, kdy úrokové sazby činily i více než deset procent,“ říká.

PĚTISTOVKA MĚSÍČNĚ

MM25_AI

Nebezpečí vyšších sazeb pro hypoteční trh ostatně dobře ilustrují i teoretické výpočty nárůstu měsíčních splátek. U hypotéky za 1,6 milionu korun by i půlprocentní nárůst úroku vedl ke zvýšení splátky z aktuálních 9908 na 10 122 korun, tedy o 426 korun měsíčně. To je suma vzhledem k cenovým relacím na bytovém trhu víceméně nevýznamná.

Široká nabídka bytů, dostupné hypotéky a řada nevýhod nájemního bydlení pravděpodobně zájem o bydlení „ve vlastním“ ani vyšší cena hypoték nijak výrazně neoslabí. V osobním vlastnictví je v Česku zhruba polovina všech bytů, nájemci bydlí zhruba v třetině.

  • Našli jste v článku chybu?