Vedení těžební společnosti OKD požádá soud o prodloužení lhůty k předložení reorganizačního plánu o 120 dnů, tedy do dubna příštího roku. Učiní tak s ohledem na termín zpracování znaleckého ocenění OKD i na zahájení procesu hledání strategického partnera. Společnost také do konce roku předloží státu konkrétní požadavky na spolufinancování, uvedl dnes mluvčí firmy Ivo Čelechovský. OKD je v úpadku od května, její reorganizaci schválili věřitelé v srpnu.
„Na základě finanční analýzy a vyčíslených provozních i mimořádných nákladů řešení první fáze restrukturalizace OKD společnost v prosinci předloží příslušným ministerstvům konkrétní požadavky na spolufinancování,“ řekl mluvčí. O jakou částku by mělo jít, zatím není jasné.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dnes v Ostravě řekl, že otázku další státní pomoci pro OKD sám otvírat nebude. „Za ministerstvo průmyslu a obchodu říkám, že pokud budou potřebovat veřejné peníze, tak si o ně musí říct. Musí si o ně říct ideálně vedení firmy a měl by to podpořit i Moravskoslezský kraj, že to opravdu chce, protože v opačném případě hrozí konkurz, když se to nevyřeší do 12. dubna,“ řekl ministr. Stát už poskytl OKD půjčku 700 milionů korun.
Rozpačitý Mládek
Firma už podle mluvčího oslovila přes 200 domácích i zahraničních investorů, kteří by se mohli stát jejím strategickým partnerem. „Musí ovšem splňovat tu podmínku, že se budou podílet nejen na profinancování výroby, ale i na následném útlumu dolů. Firma OKD je nabízena jako celek,“ řekl Čelechovský.
Ministr řekl, že OKD oslovilo i ministerstvo průmyslu. „Byl jsem z toho trochu rozpačitý, nicméně státní podnik Diamo se tím bude zabývat a pravděpodobně učiní nějakou předběžnou nabídku,“ řekl Mládek. Prodej OKD jako celku podle něj může být problém. „Je to trošku účet bez hostinského, protože já si myslím, že pokud soukromý investor bude muset zaplatit veškeré náklady za technický útlum minimálně Dolu Paskov, tak buď bude prázdná množina, pokud k tomu přistoupí seriózně ti potenciální investoři, anebo nebude prázdná množina, a pak budu mít obavy o kvalitu těch investorů, jestli to myslí vážně a upřímně,“ řekl ministr.
Čelechovský řekl, že OKD nyní intenzivně pracuje na první fázi restrukturalizace OKD, která řeší maximální těžbu v karvinské části těžebního revíru. „S tímto cílem je spojen i nový model útlumu Dolu Paskov, a to snaha o maximální převod zaměstnanců z této lokality do karvinské části. K tomu účelu vedení společnosti připravuje i určitý motivační program,“ řekl Čelechovský.
Výzva Krúpovy Arcy
Ztrátový Důl Paskov by firma chtěla co nejdříve zavřít. Chybí jí ale peníze, které by musela vyplatit propuštěným horníkům. Nyní v Paskově pracuje zhruba 1600 kmenových zaměstnanců OKD. Pokud by firma většinu z nich převedla jinam, bez práce by podle odborářů zůstalo okolo 700 lidí.
Firma OKD je od května v úpadku. Věřitelé v srpnu schválili její reorganizaci, původní termín pro předložení reorganizačního plánu má vypršet 12. prosince. V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam pracuje okolo 12 tisíc lidí.
Mluvčí společnosti Arca Capital Barbora Hanáková dnes sdělila, že firma patřící slovenskému finančníkovi Pavolu Krúpovi vyzvala zástupce vlády, vedení OKD a jejího insolvenčního správce, aby se připojili ke stížnosti proti polské nedovolené podpoře státem vlastněných černouhelných dolů, kterou Arca podala k Evropské komisi. Podle společnosti kvůli neoprávněnému zvýhodnění polských státních dolů dochází k narušení řádné hospodářské soutěže a značnému znevýhodnění společnosti OKD. Podle odhadů Arca Capital podpořil polský stát tamní doly už více než 27 miliardami korun. Arca stížnost podala z pozice nepřímého akcionáře OKD.