Menu Zavřít

OKD škemrá o peníze u českých miliardářů

20. 5. 2016
Autor: Jan Hrouda, Euro

Může to znít jako vtip, ale není. Spíše jde o poslední stádium manažerského zoufalství. Těžební firma OKD, která je v insolvenci, totiž vypsala konkurz na své financování. Firma rozeslala vlivným tuzemským byznysmenům dopis, ve kterém se jich ptá, zda jsou ochotni dát na provoz OKD částku 700 milionů až jednu miliardu korun, a jaké by byly jejich podmínky.

Ve stejném dopise se rovněž uvádí, že pokud bude dotazovaný souhlasit a není bankou s platnou licencí pro území Evropské unie, musí doložit, že je schopen tak vysokou částku do provozu OKD poslat. Týdeník Euro měl do dokumentu možnost nahlédnout.

Mezi těmi, které OKD oslovilo, jsou dle informací týdeníku Euro mimo jiné finančník Pavel Tykač, majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek nebo obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner. „Ano takovou nabídku jsem obdržel,“ potvrdil Paukner.

Pokud se najde takový odvážlivec ochotný financovat provoz těžební firmy, musí doručit svoji nabídku do OKD do 23. května do 16.00. O částku, kterou do financování provozu OKD poskytne, si pak největší věřitelé, tedy fondy AHG, sníží své pohledávky. „Není to nic jiného, než hra, jak do OKD zatáhnout dalšího věřitele. Na takovou nabídku by mohl kývnout jen idiot,“ sdělil jeden z bývalých vysokých manažerů OKD.

Těžební firma je nyní v insolvenci a před nedávnem jmenovaný insolvenční správce Lee Louda počítá firemní závazky a pohledávky. To je ale jediné, co se ve firmě děje. Dle některých odborníků je to problém, který může odradit i ty největší dobrodruhy od záměru nalít do OKD své peníze. Ve firmě sedí ten stejný management, který ji dovedl do současné situace, a snahy firmu alespoň částečně ozdravit už dávno skončily.

Přečtěte si, jaké si manažeři NWR vypláceli odměny:

Ztráta? Nevadí, manažeři NWR si vypláceli miliony

Zdeněk Bakala

A je tu i další problém, o kterém se ve firmě hovoří - s největší pravděpodobností totiž nebude na květnové výplaty pro zaměstnance. Takže pokud se peníze podaří sehnat, půjde většina z nich na platy. Navíc není jistota, že firma bude schopna dodávat nasmlouvaný objem uhlí. „Komu potečou peníze z prodeje uhlí jste možná schopen smluvně ošetřit, ale řízení OKD a tedy i samotnou těžbu bez toho, aniž budete mít své lidi ve vedení firmy jen těžko,“ dodal dobře informovaný zdroj.

A tak jednou z mála reálného řešení OKD je společná nabídka tří byznysmenů již zmíněného Pauknera, lobbisty Martina Ulčáka a spolumajitele Metalimexu Petra Otavy mladšího. Ti navrhují zjednodušeně následující: státní firma Diamo bude nakupovat uhlí od společnosti OKD. Od firmy Diamo budou surovinu kupovat zmínění podnikatelé, a pak ji prodávat dál.

Zpočátku se počítá s tím, že budou nakupovat uhlí za miliardu korun, od podzimu, kdy poptávka roste pak za vyšší sumu. Pro uskutečnění takového plánu ale musí být splněny dvě podmínky, stát musí vstoupit do OKD a pak se smlouvou s Otavou a spol. souhlasit.


O situaci v OKD dále čtěte:

MM25_AI

Šéf NWR a tři další ředitelé nabídli rezignaci

Na květnové výplaty OKD má, o červnových nemluví

  • Našli jste v článku chybu?