Americká firma Monsanto čelí první hromadné žalobě akcionářů kvůli prodeji firmy do rukou německého gigantu Bayer.
Megafúze v agrárním sektoru vyvolala nevoli akcionářů americké firmy. Ta uvedla, že u soudu v St. Louis ve státě Missouri na ni byla podána hromadná žaloba kvůli prodeji Monsanta německému koncernu Bayer. Akvizici za 66 miliard dolarů firmy definitivně dojednaly v září tohoto roku.
Nyní byl obchod napaden. Nejde přitom o žalobu podanou ochránci přírody, jak je americká společnost zvyklá. Proti převzetí vystoupili samotní akcionáři Monsanta. Managementu společnosti žaloba vyčítá nedodržení závazků vůči drobným vlastníkům podílů.
Konkrétně si žalující strana stěžuje, že dohodnutá částka neodpovídá skutečné hodnotě firmy. Členové managementu s obchodem souhlasili jen proto, aby si zajistili osobní prospěch, který jim přinese akciová opce, uvádí německý deník Handelsblatt. Proto mohl výkonný šéf Monsanta Hugh Grant jen tímto způsobem po podpisu zinkasovat 75 milionů dolarů. Žaloba též zmiňuje zatajování informací.
Vývoj akcií Monsanta
Firma Monsanto není na žalované straně jediná. Akcionáři se opřeli i do Bayeru, investiční banky Morgan Stanley a společnosti Ducera Partners. Podle vyjádření Monsanta jsou vznesená obvinění neopodstatněná.
Handelsblatt připomíná, že podobné žaloby mají ve Spojených státech dlouhou tradici. Specializují se na ně právnické kanceláře a většinou zastupují občany, spotřebitele či drobné akcionáře s cílem právně vymoci odškodnění.
Hodnotu akcií americké společnosti podání žaloby nesnížilo. Cenné papíry naopak zaznamenaly růst, a to díky zprávě, že budoucí americký prezident Donald Trump chce ministrem spravedlnosti jmenovat senátora Jeffa Sessionse. Ten je znám jako proponent velkých fúzí a akvizic. Dosluhující administrativa Baracka Obamy naopak od řady velkých fúzí firmy odradila, když schválila zákony zamezující vyvádění firemních sídel pomocí akvizic do zahraničí za účelem nižších daní.
Dohodnuté převzetí Monsanta německým koncernem je právě ve stádiu schvalování americkými regulačními úřady. Pokud se proces protáhne až do jmenování Sessionse ministrem, šance na úspěšné dokončení obchodu skutečně vzrostou.
Dále čtěte:
Tesla se po nákupu SolarCity zaměří na slunce
Siemens zaostřil na software. Za Mentor Graphics dá 112 miliard korun
Škoda Transportation - konec jedné kapitoly dějin českého strojírenství?