Menu Zavřít

Olivový olej bude opět levnější, tvrdí jeho globální producent. Ceny v následujících měsících klesnou až o polovinu

Dnes
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Ceny olivového oleje, které kvůli změnám klimatu v minulých letech prudce vzrostly, nyní opět klesají
  • Podle jednoho z významných světových producentů by v následujících měsících mohly spadnout až na polovinu současných hodnot
  • Lidé z oboru nicméně varují, že krize v tomto odvětví ještě neskončila. Náchylnější na cenu zůstávají zejména oleje extra panenského typu

Milovníci středomořské kuchyně by si brzy mohli oddychnout. Podle španělské společnosti Deoleo, největšího producenta olivového oleje na světě, by za tuto základní surovinu měli zákazníci v následujících měsících zaplatit méně než v současnosti. Z aktuálních hodnot by cena měla postupně klesat až na polovinu.

Na cenách olivového oleje se v posledních letech výrazně projevilo dlouhé období extrémního počasí a sucha v jižní Evropě, které negativně ovlivnilo sklizeň oliv. Jejich nedostatek posunul průmysl do krizového režimu a ceny záhy vystřelily nahoru o desítky procent. Na rekordní hodnoty se pak surovina vyšplhala v lednu, kdy ve španělské Andalusii stál kilogram olivového oleje 9,2 eura.

Afričtí farmáři opět vsadí na kakao. Kvůli rostoucím cenám komodity chtějí pěstovat boby ve velkém
Přečtěte si také:

Afričtí farmáři opět vsadí na kakao. Kvůli rostoucím cenám komodity chtějí pěstovat boby ve velkém

Od té doby však ceny klesaly, a to mimo jiné díky lepší sklizni v sezóně 2024–2025, kterou hlásí Španělsko, Tunisko i Řecko. Právě Španělsko se přitom na světové produkci podílí více než 40 procenty, což z něj činí globální referenční bod pro tvorbu ceny. Konkrétně Deoleo na celosvětový trh přináší značky jako Bertolli a Carbonell.

Ceny klesají už nyní

Jak informuje společnost Expana zabývající se průzkumem trhu, začátkem listopadu stálo kilo olivového oleje šest eur, což představuje pokles přibližně o 35 procent. Rozdíl je patrný i ve srovnání s počátkem října, kdy byla surovina přibližně o pětinu dražší než začátkem listopadu.

Outstream Placeholder

I přes pozitivní vývoj je však na jakékoliv závěry ještě příliš brzy. Alespoň tak to tvrdí sami producenti. „Ačkoli došlo k určitému zlepšení, nebylo by zcela přesné říci, že krize skončila. Co se týče cen olivového oleje, stále procházíme fází napětí, a to zejména u vyšších kvalit, jako je extra panenský olej,“ uvádí pro CNBC obchodní ředitel Deolea Miguel Ángel Guzmán.

Snižování cen se očekává už v listopadu a pokračovat by mělo až do ledna. Tedy za předpokladu, že nedojde k výrazným výkyvům počasí, a tedy i sklizně jako takové. „Pokud se vše bude vyvíjet tak, jak má, zejména pokud bude déšť i nadále podporovat produkci, mohl by klesající trend pokračovat i v roce 2025,“ říká Guzmán s tím, že by ceny v obchodech měly v následujících měsících spadnout na přibližně pět eur za litr, což je zhruba polovina aktuálního standardu ve španělských obchodech.

Podle Kyla Hollanda ze společnosti Expana se tato jihoevropská země v aktuální sezóně pravděpodobně dočká sklizně o velikosti 1,3 milionu tun, což oproti té loňské představuje téměř dvojnásobek. Na dobré úrovni by přitom měla být i kvalita vypěstovaných oliv.

Jedni se radují, druzí naříkají

Zatímco koncové spotřebitele zprávy o levnějším olivovém oleji dozajista potěší, jeho producenty, jak už to tak bývá, nikoliv. „Většina lidí v oboru je velmi pesimistická. Vzhledem k množství nabídky, jakou máme k dispozici, tu prostor pro další růst cen nevidí,“ dodává na jejich adresu Holland.

Indie kvůli vysokým cenám zakázala vývoz rýže. Omezení může prohloubit potravinovou krizi
Přečtěte si také:

Indie kvůli vysokým cenám zakázala vývoz rýže. Omezení může prohloubit potravinovou krizi

Guzmán na toto konto dodává, že negativní nálada mezi producenty momentálně panuje i kvůli obavám ze změny klimatu – aby se výrobci výkyvům přizpůsobili, musejí investovat do nových zemědělských technologií, které jim umožní se změnám lépe přizpůsobovat. To však znamená i dodatečné výdaje, a tedy menší marže. 

bitcoin_skoleni

Sucho jako obecný problém

Olivy nejsou jedinou plodinou, která vlivem změn klimatu v posledních letech trpí. Kvůli extrémnímu suchu v kombinaci se silnými monzunovými dešti se Indie v minulém roce uchýlila k zákazu vývozu rýže. Té ve světě loni chybělo nejvíce za posledních 20 let.

Negativní dopad měl úbytek srážek v posledních letech také na produkci šampaňského ve francouzské oblasti Champagne, kvůli čemuž se lidé z oboru obávají, že toto tradiční šumivé víno ztratí svoji typickou chuť. Obavy navíc sdílejí i další vinařské regiony, neboť s menší úrodou se vyjma Francie loni potýkali rovněž v Itálii a Španělsku. V neposlední řadě pak počasí zahýbalo i s produkcí kakaových bobů, což se zase odrazilo na vyšších cenách cukrovinek, zejména čokolády.

  • Našli jste v článku chybu?