Menu Zavřít

Olympus čeká soud i v Británii

9. 9. 2013
Autor: Euro.cz

KORUPCE Britský úřad pro vyšetřování závažných podvodů (Serious Fraud Office – SFO) zažaloval společnost Olympus v souvislosti s účetním podvodem v rozsahu 1,7 miliardy dolarů, k němuž došlo před dvěma lety. Informaci potvrdil samotný podnik, někdejší chlouba japonského hospodářství. Akcie Olympusu kvůli skandálu, prozatím největšího v historii Japonska, tehdy ztratily přibližně 80 procent hodnoty.

Bývalé vedení Olympusu bylo v listopadu 2011 nuceno přiznat, že podnik již od 80. let používal akvizice různých firem k tomu, aby maskoval ztráty z investic do cenných papírů. Doznání bylo učiněno pod tlakem aktivit někdejšího ředitele Brita Michaela Woodforda (na snímku), který požadoval vysvětlení záhadně vysokých plateb poradcům a drahých a neužitečných akvizic. Woodford později také spolupracoval s vyšetřovateli ve Velké Británii i ve Spojených státech.

Na rozdíl od amerických úřadů britský SFO již ukončil svoji práci a rozhodl se soudně stíhat nejen Olympus, ale i jeho britskou pobočku, společnost Gyrus Group Ltd. Podle závěrů totiž dodávaly auditorům „zavádějící, falešné a podvodné“ informace týkající se let 2009 a 2010.

„O našem dalším postupu rozhodneme až poté, co pečlivě prostudujeme obsah spisu,“ komentovala žalobu mluvčí tokijské centrály firmy pro agenturu AFP.

Japonské soudy kauzu již víceméně uzavřely.

Letos v červenci padly rozsudky týkající se tří bývalých vedoucích pracovníků – hlavních aktérů účetního skandálu. Cujoši Kikukawa, někdejší předseda správní rady Olympusu a bývalý auditor Hideo Jamada byli odsouzeni ke třem letům vězení, bývalý viceprezident Hisaši Mori by měl za mřížemi strávit dva a půl roku. K jejich zatčení došlo loni v únoru, v září 2012 svoji vinu přiznali.

Tokijský oblastní soud udělil Olympusu také pokutu ve výši 700 milionů jenů (jeden americký dolar nyní vydá za sto jenů). Další pokutu ve výší 192 milionů jenů dostala firma od vládní japonské agentury pro finanční služby. Kromě toho musela dodatečně doplatit dalších pět miliard jenů na daních a s tím souvisejících poplatcích.

Olympus očekává, že po slyšení u soudu nižší instance bude záležitost ve Velké Británii postoupena Korunnímu soudu. Prozatím je předčasné odhadovat výši pokuty v případě verdiktu, který by rozhodl o vině japonské společnosti na území Spojeného království.

Firma vznikla v roce 1919. Původně vyráběla mikroskopy, později se proslavila zejména produkcí kvalitních fotoaparátů, v posledních letech slaví úspěch i s endoskopy a dalšími špičkovými lékařskými přístroji.

FIN25

Olympus momentálně ovládá 70 procent světového trhu gastrointestinálních endoskopů.

Z nejhorší krize pomohlo Olympusu spojení se společností Sony, která se loni stala jejím největším akcionářem. Podnik propustil sedm procent zaměstnanců a opět začal profitovat. Jeho akcie se také postupně vrátily k původním hodnotám.

  • Našli jste v článku chybu?