Česká republika by neměla přistoupit na podmínku o omezení práce našich občanů v Evropské unii, aniž by pro sebe nezískala jinou výhodu. Soudí tak respondenti Manažerského barometru. Ně–kteří tuto podmínku považují za diskriminační a myslí si, že pokud na ni Česko přistoupí, mělo by pro sebe vyjednat odpovídající kompenzaci.
„Myslím si, že zákaz nákupu nemovitostí u nás to vyvažuje. Navíc to z dlouhodobého hlediska považuji za mnohem důležitější. Během této doby vzroste počet Čechů, kteří si budou moci dovolit investovat do vlastních domů, a tím se vytvoří dobré podmínky pro další generace, soudí jedna z manažerek. „Osobně si myslím, že občané nebudou mít v masovém měřítku zájem pracovat v zahraničí. A ti, kteří budou chtít, tak tam třeba již jsou. Spíše je to politický problém a dá se na něm vydělat výměnou za něco jiného, tvrdí další.
Někteří ředitelé vidí ve vyjednávání o omezení práce odlišné aspekty, třeba tento si myslí: „Pro sousední země se jedná o podmínku politickou. Blíží se volby, proto na ní budou trvat. Navíc přístup
Maďarska signalizuje nejednotný přístup kandidátů, což znamená lepší negociační pozici unie. Jiný dodává: „Celý nátlak ze strany EU je jednak divadlem pro domácí voliče v Německu a Rakousku a jednak testem naší tvrdosti při dalších jednáních.
Zajímavý pohled na problematiku integrace má tento manažer: „Z dlouhodobého hlediska prostě členem EU být musíme a dílčí problémy jsou nedůležité. Skutečné výhody sjednocené Evropy poznají další generace a z tohoto hlediska je omezení práce nepodstatné, i kdyby to trvalo patnáct let. Jsem si totiž jist, že už za pět let budeme mít opačný problém, zejména pokud bude pokračovat příliv investic. A to desetitisíce Slováků, Chorvatů, Lotyšů, Litevců, Bulharů a Rumunů, kteří se budou ucházet o práci tady v Česku.