Kurzové sázky uzavírá na webu polovina „surfujících“ Čechů
Nejsou povoleny ani nijak speciálně zakázány. Především se však v nich točí velké peníze, jen v České republice až čtyři miliardy korun. Internetové sázkové kanceláře. Fenomén, který přinesla nová elektronická doba. Fenomén, který vzbuzuje vášně a zcela odlišné názory nejen v Česku, ale i v sousedním Německu či na Slovensku. Kouzlu kurzového sázení přes internet už v České republice propadla zhruba polovina uživatelů www stránek, přičemž celá čtvrtina Čechů používajících internet sází takřka denně. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 2200 uživateli uskutečnil internetový portál Centrum.cz.
Online konkurence.
Objem peněz, které Češi prosázeli nejen na fotbal, hokej, tenis a jiné sportovní příležitosti, ale také například na výsledek voleb, se od poloviny devadesátých let neustále zvětšoval. Zatímco v roce 1999 bylo v Česku prosázeno 4,1 miliardy korun, v roce 2003 už téměř 11,2 miliardy. V následujícím roce však přišel propad o více než půl miliardy. Tehdy se na českém internetu totiž začaly objevovat první online sázkové kanceláře, které Tipsportu, Fortuně, Chanci a dalším „kamenným“ firmám začaly přetahovat zákazníky, a především jejich peníze. V loňském roce křivka prosázených peněz opět narostla a dosáhla 11,3 miliardy korun. Jenže se začalo přiostřovat i na internetu, protože největší evropští hráči v oboru se rozhodli nabízet stránky v češtině a přibývali, respektive stále přibývají noví konkurenti. Jindřich Rajchl, právní zástupce společnosti bwin pro Českou republiku, odhaduje, že Češi na internetu za sázky a hazardní hry ročně utratí kolem tří a půl až čtyř miliard korun. „Tato suma zahrnuje i peníze za poker a jiné karetní hry ve virtuálních kasinech. Samotné kurzové sázky generované v online kancelářích občany České republiky mohou dosahovat hranice 30 procent celkových příjmů kamenných kanceláří, tedy sumu přesahující tři miliardy korun,“ řekl Rajchl týdeníku EURO.
Každý den.
Se zvyšujícím se počtem internetových sázkových kanceláří podnikajících na českém trhu roste také počet jejich uživatelů. Z výzkumu druhého největšího lokálního internetového portálu Centrum.cz vyplývá, že si účet v některé z online sázkových kanceláří založila více než polovina uživatelů internetu. Čtvrtina z 2200 respondentů průzkumu navíc uvedla, že sází pravidelně, tedy každý den nebo téměř denně. Online sázkové kanceláře považují samotné počty klientů za vysoce tajné. Podle různých odhadů v Česku přes síť sází několik stovek tisíc lidí. „Každý z hráčů na trhu si toto číslo úzkostlivě tají, je to hodně konkurenční údaj. Bwin má v České republice řádově desetitisíce zákazníků,“ říká Rajchl. Zdroje týdeníku EURO hovoří o zhruba osmdesáti tisících klientech, což je ze všech online kanceláří nejvíce.
Celý plat.
Respondenti průzkumu nejčastěji prosází měsíčně sumu do pěti stokorun, více než čtvrtina odpovídajících však v internetových kancelářích vyplní tikety minimálně za tisíc korun měsíčně a celých osm procent respondentů „protočí“ přes dvacet tisíc korun, tedy víc než průměrný plat v České republice. „Z výsledků výzkumu lze vyčíst trend, jakým způsobem přistupují sázkaři k online sázení a ke klasickým kamenným kancelářím. Zatímco menší sumy chodí fyzicky sázet do standardních kanceláří, nejvyšší částky prosázejí prakticky pouze na internetu,“ vysvětluje Miroslav Krůta, analytik Centrumu.cz. Překvapivě pozitivně vyznívá bilance internetových sázkařů. Třetina si tipováním vydělala peníze a ztrátu vykazuje necelých 20 procent respondentů. „Profitabilita internetových kanceláří se v Česku pohybuje kolem pěti procent, podobně jako u našich kamenných konkurentů. Češi jsou v kurzových sázkách poměrně zdatní, například v Řecku zůstane kancelářím zhruba 20 procent všech vkladů,“ tvrdí Rajchl.
Nejsou proti.
Podle respondentů je jednou z hlavních výhodou sázení přes internet pohodlí počítače, respektive fakt, že nemusejí nikam chodit, když si chtějí vsadit. Více než třetina účastníků výzkumu také oceňuje lepší dostupnost informací, které využívají k sázení, například poslední výsledky týmů či jejich postavení v tabulce. „Nezanedbatelnou roli hraje také fakt, že si mohou vsadit i v průběhu zápasu či závodu,“ dodává Kůta. Třetina internetových sázkařů si rovněž myslí, že stát by měl povolit legální činnost online kancelářím na základě licence od ministerstva financí. Čtvrtina respondentů však spor mezi MF a sázkovými kancelářemi považuje za vyřešený, protože online kanceláře v Česku podnikají na základě licence vydané v některé ze zemí Evropské unie. Tímto argumentem operují také samotné kanceláře. „Články 43 a 49 Smlouvy o založení Evropských společenství, které mají vyšší právní moc než český loterijní zákon, umožňují každé sázkové kanceláři se sídlem v EU a vlastní licencí k provozování loterií a her v zemi svého původu, vykonávat aktivity ve všech státech unie, aniž by musela v každé zemi žádat o licenci,“ vysvětluje Rajchl (EURO 46/2005).
Graf: Internetová závislost…
(frekvence sázení přes internet, v procentech)
Sázím denně či téměř denně 26
Sázím 1-2x za týden 11
Sázím 2-3x za měsíc 5
Sázím při větších sportovních událostech 4
Nesázím vůbec 26
Sázím jen v kamenných sázkových kancelářích 21
Sázím méně často 7
Pramen: Centrum.cz
Graf: …zatím nepřináší ztráty…
(bilance sázkařů na internetu, v procentech)
Jsem výrazně v plusu (nad 10 000 Kč) 15
Jsem mírně v plusu 16
Jsem zhruba na nule (v řádech stokorun) 50
Na sázkách spíše prodělávám 14
Na sázkách výrazně prodělávám (přes 10 000 Kč) 5
Pramen: Centrum.cz
Graf: …byť se sází i velké peníze
(peníze prosázené za měsíc, v procentech)
Nesázím 26
Do 500 Kč 36
501-1000 Kč 13
1001-5000 Kč 12
5001-20 000 Kč 6
Více než 20 000 Kč 8
Pramen: Centrum.cz
Graf: Pohodlí vítězí
(výhody sázení přes internet, v procentech)
Pohodlí, nemusím nikam chodit 65
Lepší dostupnost informací pro sázení 36
Anonymita 26
Bezpečnější práce s penězi 11
Poznámka: umožněna vícenásobná odpověď
Pramen: Centrum.cz
Graf: Internet vs. Ministerstvo
(názor na spor internetových sázkových kanceláří a ministerstva financí, v procentech)
MF by mělo udělit licence 35
Nezajímá mě to 33
Spor je bezpředmětný, jsme členy EU 26
Online sázení by se mělo zakázat 6
Pramen: Centrum.cz