Menu Zavřít

Opatrně s tím lakem, paní Christine

Autor: Redakce

Mezinárodní finanční instituce jsou tady koneckonců od toho, aby svým „akcionářům“ sloužily, a kdy jindy mohou svou užitečnost prokázat, než v časech důkazní nouze. Tohle je přehnaně cynické shrnutí „raison d’être“ takového Mezinárodního měnového fondu nebo Světové banky, ale když ony to ve svých dějinách tolikrát předvedly…

Přímo se ty historické reminiscence nabízejí, když včera šéfka MMF Christine Lagardeová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyrukovala s vhodně načasovanou zprávou o ekonomických nákladech/přínosech přílivu uprchlíků do Evropy. Staff Discussion Note, kterou vřele doporučuji k podrobnějšímu studiu, najdete v plném anglickém znění tady.

Studie s tímhle označením má tu podstatnou výhodu, že se lze od ní ve vhodné chvíli distancovat, a shodit odpovědnost na bedra jeho autorů, jejichž názory koneckonců nereprezentují ani oficiální mínění jejich zaměstnavatele, ani jeho vedení. Je to samozřejmě trochu obtížnější, když se s takovýmhle dokumentem prezentuje samotná paní šéfka, ale cesta je dobře prošlápnutá.

Naposledy se osvědčila v roce 2010, kdy vyšla obdobná studie, která argumentovala, že země PIGS včetně Řecka nejsou předlužené, a že opuštění eurozóny by nedávalo žádný dobrý smysl. Pikantnost tehdy spočívala v tabulkové příloze, z které vyplývalo, že Řecko bylo již tehdy na hraně, ne-li za ní. Loni už bylo hodnocení Řecka opačné, MMF dospěl k jednoznačnému závěru, že Řecko potřebuje odpis dluhu. Z toho se poučíte.

Zvýšené rozpočtové výdaje

Takže dnes se analyzují dopady uprchlické krize na ekonomický růst, kde ekonomové z MMF dospívají k užitečnému závěru, že krátkodobý efekt pro země přijímající uprchlíky bude mírně kladný. To není nic převratného, protože v zásadě se pracuje se zvýšenými rozpočtovými výdaji, a ty mají nějaký multiplikační účinek. Mnohem opatrnější je odhad, co se stane, až opadne první vlna.

Dopad migrační vlny
Dopady migrační vlny na makroekonomiku
Zleva dopad na HDP, poměr dluhu k HDP a nezaměstnanost; přerušovaně jsou znázorněny varianty pomalé integrace
Zdroj: Mezinárodní měnový fond

Střednědobé a dlouhodobé dopady jsou mnohem více závislé na tom, zda a jak rychle se podaří přistěhovalce integrovat, nakolik budou schopni se zapojit do trhu práce a přestat být závislí na finanční podpoře od státu či municipalit. Ideální scénář je jasný: rychlé začlenění bude mít kladný efekt pro růst (zvýšení zásoby pracovní síly), i pro veřejné finance (přestanou čerpat, začnou přispívat), naopak pomalá integrace bude mít účinky přesně opačné.

Viz tabulka výše, když to nedopadne, ale na celoevropské úrovni je to v podstatě nepatrné, což neplatí pro hlavní příjemce. Jinak řečeno, MMF to namodeloval obezřetně, zbytek je na Evropanech. Buď tak, nebo tak.

eurokomentáře


Čtěte také další komentáře redaktorů časopisu Euro:

Hlavně si do Evropy nepouštějme...Evropany

Za sny se platí jistotou osminásobku

MM25_AI

Místo zlého muže ODS schytává zlé výprasky, hlavně od Babiše

  • Našli jste v článku chybu?