Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se dohodli na snížení těžby o dalších 500 tisíc barelů denně. Cílem dohody je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.
OPEC a jeho spojenci se už loni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy asi o 1,2 milionu barelů denně. Tato dohoda byla sjednána na letošní první pololetí, v červenci však těžařské země její platnost prodloužily do konce března příštího roku.
Po dnešní úpravě dohody dosáhne sjednané snížení zhruba 1,7 milionu barelů denně, což představuje přibližně 1,7 procenta globální produkce ropy. Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán upozornil, že jeho země bude navíc pokračovat v dobrovolném snížení těžby o 400 tisíc barelů denně nad rámec smlouvy. Reálné omezení dodávek by tak podle něj mělo činit 2,1 milionu barelů denně.
Platnost rozšířené dohody je nicméně kratší, než prosazovali někteří členové OPEC. Jejich scénáře předpokládaly, že dohoda bude platit až do poloviny či do konce příštího roku, píše Reuters. Další setkání kartelu OPEC a jeho spojenců se bude konat 5. a 6. března a Abdalazíz bin Salmán dnes vyjádřil důvěru v pokračování spolupráce.
OPEC a jeho spojenci začali s koordinovaným snižováním těžby v roce 2017, aby tak zabránili prudkému propadu cen ropy po nárůstu těžby v USA. Spojené státy už překonaly Rusko a Saúdskou Arábii a staly se největším producentem ropy na světě.
Útoky povzbudily jaderné ambice Rijádu. Palivo si budeme vyrábět sami, hlásí Saúdové
Dále čtěte:
Ropný gigant Saudi Aramco získal horší úvěrový rating, než čekal. Uškodil mu vliv Rijádu
Prognóza měnového fondu: Plyn i elektřina musí zdražit o desítky procent
Na 100 miliard dolarů zapomeňte. Rijád získá z privatizace Saudi Aramco pouze čtvrtinu
Rusko se snaží zachránit pozici ropné velmoci. Nové vrty v Arktidě ho budou stát skoro bilion korun