Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst produkce v Saúdské Arábii a v dalších zemích z oblasti Perského zálivu. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, který se opírá o údaje o přepravě ropy a o informace zdrojů z odvětví.
Představitelé kartelu OPEC se na červnovém zasedání ve Vídni opět nedokázali dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu. Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V současnosti se nacházejí nad 45 dolary, zatímco ještě v první polovině roku 2014 výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.
V Saúdské Arábii, která je klíčovým členem kartelu OPEC a největším exportérem ropy na světě, se v srpnu těžba ropy podle průzkumu zvýšila o 30 tisíc barelů denně na rekordních 10,7 milionu barelů denně. Zvýšení těžby je důsledkem sezonního nárůstu domácí poptávky a snahy o udržení tržního podílu na světovém ropném trhu, napsala agentura Reuters.
Růst produkce OPEC by podle Reuters mohl posílit skepsi k možnosti obnovení rozhovorů o zmrazení těžby, které by podpořilo ceny ropy. „OPEC skutečně nechce zmrazit produkci,“ uvedl analytik Olivier Jakob ze společnosti Petromatrix.
Členové OPEC by se měli příští měsíc neformálně setkat v Alžírsku na okraj Mezinárodního energetického fóra. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih v polovině srpna prohlásil, že členové OPEC budou v rámci tohoto setkání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen. Minulý týden však Fálih řekl, že na trhu v současnosti není zapotřebí žádný výraznější zásah.
Dále čtěte:
Loni bylo objeveno nejméně ropy od roku 1947
Čína vládne těžbě ropy v Severním moři
Jako centrální banka. Saudská Arábie slovy hýbe ropným trhem