Oblíbená Insignia jako kombík s dieselem a pohonem všech kol. Pro spoustu řidičů jistě zajímavá a především žádaná kombinace. Postraší Opel konkurenci?
Foto: Opel
Insignia Sports Tourer jako čtyřkolku můžete mít, pokud nepočítáme ostrou verzi OPC, se dvěma motory – s benzínovým přeplňovaným dvoulitrem (220 koní), který přišel jako první, nebo s vyhledávanějším dieselem.
Stěhovák nečekejte
Rozepisovat se v případě tohoto auta o vzhledu je asi zbytečné. Insignia není ani v provedení kombi žádnou novinkou a po českých silnicích jich jezdí poměrně dost. Testovaná verze s pohonem všech kol se od „obyčejných“ sourozenců odlišovala v podstatě jen malým logem 4×4 na zádi a sportovně vyhlížejícími doplňky OPC Line. Optický paket v případě exteriéru zahrnuje rozšířené spodní lemy obou nárazníků, prahové lišty a nenápadný spoiler nad zadním oknem. Jinak si samozřejmě Insignia i nadále ponechává dojem robustního auta s elegantními i sportovními křivkami. Určitě patří mezi ty hezčí kombíky, které jsou u nás k mání.
Na druhou stranu ale Opelu můžeme do jisté míry vyčítat, že kvůli touze vytvořit krásné auto občas pozapomněl na účel. Platí to například o malých zpětných zrcátkách, horším výhledu z vozu, a především pak o zoufale nevyužitém potenciálu rozvržení vnitřního prostoru. Uvnitř si totiž rozhodně nebudete připadat jako v téměř pětimetrovém korábu. Situace je kritická zejména na zadních sedadlech. Ne že by se tam dospělý člověk v pohodě nevešel, jen prostě čekáte víc.
Ještě patrnější rozpor mezi očekáváním a skutečností najdete u zavazadelníku. Tabulkový údaj o objemu 540 litrů nezní špatně, ale na reálné praktičnosti hodně ubírají vysoká podlaha a robustní (a také dost těžké) páté dveře a svažující se záď. Zatvrzelí „kombíkáři“ budou bručet, rozměrnější náklad sem prostě nedají.
Z pohledu pocitu v kabině je naštěstí všechno v pořádku – přispívají k tomu především ergonomická sportovní sedadla s prodlužitelným sedákem i příplatkové kožené čalounění sedadel s ventilací (za příplatek 60 tisíc korun). Na velké množství tlačítek na středovém panelu jsem si už zvykl.
Opel Insignia Sports Tourer 2,0 CDTI 4×4
motor vznětový čtyřválec
objem 1 956 cm3
max. výkon 118 kW (160 k)
max. rychlost 210 km/h
max. toč. moment 350 N.m
z 0–100 km/h 10,1 s
spotřeba 6,4 l/100 km
cena test. modelu 922 700 Kč
Klidná síla
Testovaný dvoulitrový turbodiesel představuje nejsilnější možnou naftovou motorizaci, chlubí se výkonem 118 kW (160 koní) a točivým momentem 350 N.m, dostupným v rozmezí od 1 750 do 2 500 ot/min. Potěší kultivovaným chodem a plynulým zátahem, pocitově bych motoru ale 160 koní nehádal. Na vině je samozřejmě systém 4×4 a logický nárůst hmotnosti. I tak ale výkon více než dostačuje. Šestistupňová manuální převodovka funguje přesně, dlouhá šestka pak drží na dálnici nízké otáčky – lehce přes 2 000 ot/min. Kromě klidu na palubě je samozřejmě výsledkem také úspora paliva. Spotřeba se v reálném provozu pohybuje mezi 7 a 7,5 litru paliva, ve městě pak připočítejte zhruba litr navíc. Docela slušné hodnoty…
Klíčová otázka ale je: Vyplatí se investice (od 62 500 korun) do pohonu všech kol? U Insignie má připojování pohonu zadní nápravy na starosti osvědčená čtvrtá generace mezinápravové spojky Haldex, kterou Opel doplnil aktivním zadním diferenciálem eLSD. Zní to složitě, praxe vypadá naštěstí jednodušeji. Diferenciál eLSD totiž dokáže poslat výkon na jediné kolo.
I díky tomu je chování Insignie ST i v obtížných podmínkách obdivuhodně jisté, sníh ani bláto v podstatě nemají šanci. Pokud chcete od auta tohle, pak se investice do čtyřkolky rozhodně vyplatí. Pohon všech kol se samozřejmě projevuje i při jízdě na standardním povrchu, pomáhá především při bouřlivějším průjezdu zatáčkami.
Testovaný vůz byl navíc vybaven adaptivními tlumiči Flex Ride. Řidič má možnost zvolit jeden ze tří režimů – standardní, komfortní (Tour) a sportovní (Sport). Zatímco Tour promění Insignii v houpavého pohodáře, Sport auto citelně přitvrdí a zrychlí i odezvu na sešlápnutí plynového pedálu. Jen decentně se však promění řízení. To ale nevadí, od pětimetrového kombi nelze očekávat sportovní chování. Zato jako rodinné auto na pohodlné a bezpečné cestování obstojí skvěle.