Menu Zavřít

Operace nanečisto. Čeští kardiochirurgové simulují zákroky na 3D modelech srdce konkrétního pacienta

25. 10. 2021
Autor: Jiří Ryszawy, ČVUT
  • 3D modely srdcí pomáhají lékařům zvýšit úspěšnost operací

  • Model umožňuje lékaři v předstihu zvolit nejvhodnější místo pro jeden z klíčových kroků operace

  • Na projektu spolupracuje Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT s Kardiologickou klinikou vinohradské FNKV a Karlovarskou krajskou nemocnice


Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze připravuje fyzické modely srdce, na nichž může kardiochirurg před „ostrým“ zákrokem promyslet nejvhodnější postup. Nejedná se totiž o obecnou anatomickou maketu, ale o 3D model, který přesně odpovídá srdci konkrétního pacienta.

bitcoin_skoleni

Metoda podle lékařů zvyšuje úspěšnost a bezpečnost takzvaného uzávěru ouška levé srdeční síně. Jedná se o zákrok, který má za cíl zamezit vzniku kardioembolizační příhody, typicky mozkové mrtvice, u pacientů s jistým typem srdeční arytmie, nazývaným jako fibrilace síní. Zjednodušeně jde o to, aby se ze srdce do mozku nedostala krevní sraženina. Pacientům trpícím touto poruchou srdečního rytmu se obvykle podávají léky zpomalující srážlivost krve, ty však u některých pacientů způsobují krvácení do žaludku, mozku či jiných orgánů. V těchto případech je pak indikován chirurgický zákrok spočívající v uzavření ouška levé srdeční síně, v němž sraženiny vznikají nejčastěji.

Model srdce se zhotovuje 3D tiskem. Foto: Jiří Ryszawy, ČVUT

Zákrok se provádí katetrizačně – žilou se z třísla zavede katetr do levé srdeční síně, kontrastní látkou se zobrazí ouško levé síně, změří se jeho velikost a do ouška se zavede tzv. okludér, tedy jakýsi „špunt“, který ouško vyplní. Jedním z klíčových momentů, jež mohou zásadně ovlivnit další průběh operace, je punkce mezisíňové přepážky. A právě zde přichází ke slovu 3D model srdce, který kardiologům umožní předem identifikovat nejvhodnější místo pro punkci.

„Před samotným zákrokem je připraven fyzický model srdce pacienta, což znamená, že nejprve vytvoříme počítačovou předlohu modelu srdce z pacientských CT snímků a následně vyrobíme model pomocí 3D tisku,“ vysvětluje doc. David Vrba z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, kde tyto modely vyrábějí. Lékař pak může přizpůsobit průběh výkonu anatomickým poměrům konkrétního pacienta. 

Lékaři uvidí životní funkce pacientů na plicním ventilátoru přes mobil. Pomůže jim technologie z ČVUT
Přečtěte si také:

Lékaři uvidí životní funkce pacientů na plicním ventilátoru přes mobil. Pomůže jim technologie z ČVUT

Fakulta biomedicínského inženýrství, respektive její výzkumný tým bioelektromagnetizmu, v těchto případech spolupracuje s lékaři z Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Karlovarské krajské nemocnice. 

  • Našli jste v článku chybu?