Národ nevolil Klause, ale levici. Pro sociální demokracii je ale třicet procent ke klidnému vládnutí málo. ODS je na tom ještě hůře. Dvanáct let po listopadu dostali komunisté téměř dvacet procent. Naprostým propadákem je Koalice. Lidovci už teď musejí litovat, že nešli do voleb sami. Jedno je jasné, země nebude mít před vstupem do Evropské unie pevnou vládu založenou na sobě blízkých politických programech.
Co v této situaci udělá Klaus? Špidla zatím tvrdí, že s ODS spolupracovat nebude. Máme profesora pohřbít? Kdyby mu bylo o dvacet let méně, napsal bych, že ještě ne. Je ovšem otázkou, zda mu ODS povolí zůstat v čele strany a pravicové opozice. Klaus se obklopil skupinou velmi mocichtivých a chamtivých mladíků, kteří ho teď pravděpodobně sežerou. Přestože jsou to právě oni, jejichž vystupování odehnalo ODS ne nepodstatnou část pravicových voličů. Výsledek Ivana Langra na Olomoucku hovoří za vše. Navíc mezi občanskodemokratickou mládeží není bohužel nikdo, kdo by vyčníval z průměru natolik, aby mohl Klause nahradit. To, co se povedlo Zemanovi, který sociální demokracii po sobě zanechal Špidlu, Klaus nezvládl. Byl pivotem strany stejně jako Libor Procházka v IPB. Vzdálila se mu i šance dostat se na Hrad.
Ve volební kampani udělal jeden velmi špatný tah. Ostatně ta by celá špatná. Začala sice poměrně dobře, ODS přišla každý týden s jiným nápadem, ale v paměti lidí zůstala pouze chimérická patnáctiprocentní daň a národní zájmy. To svými šílenými výroky přebil premiér Zeman na jedné straně, a na druhé straně heslo Národ volí Klause, které znamenalo ztrátu liberálně orientovaných voličů. Existuje politický styl populismu, který voliče uchvátí, a existuje styl, který už vyvolá opačnou reakci. Předseda ODS upadl do druhého extrému možná proto, že pro něj samotného je populismus něčím těžko stravitelným.
V kruzích ODS se říká, že kdyby Klaus přijal návrh kampaně, kterou vypracoval tým místopředsedy Ivana Langra, straně by to prospělo. Klaus však tuto možnost – zřejmě kvůli antipatii ke korunnímu princi – odmítl. Vsadil na svůj vlastní úsudek a odmítl návrhy lidí, co mu vždy odezírali z úst. Zato Špidla v kampani poslechl mediální odborníky a podle jejich rad nabídl jednoduchá schémata, vedoucí pro něj správným směrem až k cíli. Místo hysterie se choval klidně.
Klaus měl čtyři roky na to, aby těžil z chyb Zemanovy vlády, ale ta příliš chyb neudělala a když hrozil průšvih, Klaus ji podržel. Ukázalo se, že opoziční smlouva mu přinesla porážku, sociální demokracii vítězství.
Neotevře-li se opět šance spolupráce ČSSD s ODS, ztratí zástupci Klausovy strany v příštích měsících vliv a pozice i ve státních institucích, kam se díky opoziční smlouvě dostali. Například ve Fondu národního majetku či České konsolidační agentuře, kterou už se prý chystají ovládat jedinci kolem lidoveckého politika Miroslava Kalouska.
Otázkou zůstává, v jaké situaci je ekonomika. Je třeba si přiznat, že za uplynulé čtyři roky podnikatelé zemi nevykrádali, ale spíše zaměstnávali obyvatelstvo. Pokud premiér Miloš Zeman tvrdil, že jeho vláda dala hospodářství do pořádku, až tolik nelhal. Takže když si Špidlův kabinet bude dávat pozor na účetnictví, krize, ze které by mohli ODS a komunisti těžit, nenastane.
Jaké jsou nyní varianty? Lze patrně očekávat, že komunisté i s pětinou mandátů zůstanou nadále bez vlivu na exekutivu. ČSSD se může pokusit sestavit vratkou vládu s Koalicí. V té však volební debakl patrně vyvolá značné pnutí mezi lidovci a US, takže je to pro Vladimíra Špidlu problematická cesta. Lze rovněž očekávat, že bude zkoušet vytvořit menšinovou vládu, pro níž bude hledat podporu. Pro ODS patrně už opoziční smlouva nebude atraktivní a spolehnout se na podporu silných komunistů také nelze. Pro ně by byla skrytá spolupráce se Špidlou stejně zničující jako pro ČSSD. Pak je zde ještě varianta velké koalice. Ta by se však musela obejít bez Špidly, a tím pádem také bez Klause. Premiérem by byl třetí vzadu. Třeba Gross, ale může to být i někdo více neutrální. Co takhle senátor Falbr? Pak by seděl Špidla v čele Sněmovny, Klaus na Hradě a Zeman by zůstal definitivně přikován k nejsilnějšímu dubu na Vysočině. To by byla opravdu výjimečná hra stratéga Špidly.