Mezi otevřenými podílovými fondy (OPF) spravovanými Unií investičních společností České republiky dosáhl v uplynulém měsíci největšího výkonu OPF ČSOB český peněžní trh, který spadá do rodiny OB Invest. Svým podílníkům přinesl zhodnocení 0,27 procenta.
Fond byl založen v roce 1993 pro druhou vlnu kuponové privatizace, jeho investice směřovaly výhradně do českých akcií. V roce 1999 došlo k otevření fondu se zaměřením na peněžní trh. Jeho cílem je dosažení vyššího zhodnocení než u termínovaných vkladů, které nabízejí banky. „ČSOB český peněžní trh je předurčen k tomu, aby byl řízen aktivním stylem. To znamená, že portfolio manažer může během relativně krátkého časového období přeinvestovat celé portfolio, tvrdí Ivo Hoffman, ředitel odboru správy aktiv investiční společnosti OB Invest. Dodává, že strategie fondu se mění průběžně na základě ekonomického vývoje v České republice. „Fond měl v nedávném období razantního poklesu cen dluhopisů velmi krátkou duraci, čímž se vyhnul negativnímu dopadu na hodnotu majetku fondu. Vedle toho dokázal participovat na těchto nižších cenách také tím, že portfolio manažer nakoupil střednědobé dluhopisy na omezenou dobu, doplňuje Hoffman.
Aktiva fondu jsou pouze v českých korunách, portfolio se orientuje zejména na bankovnictví. Benchmarkem fondu je JP Morgan ELMI Czech Republic.
„Investici do fondu ČSOB český peněžní trh bych doporučil konzervativnímu typu investora, který chce mít dlouhodobě vyšší zhodnocení prostředků než u termínovaných vkladů. Naše preference instrumentů peněžního trhu vychází ze snahy udržet konzervativní charakter portfolia fondu poskytující stabilní výnos, zejména ale z akcelerace inflace a nepříznivého vývoje státního rozpočtu, říká Hoffman.