Trhy již několik desítek mrtvých neznervózní
Teroristé zaútočili v Londýně, zabili několik desítek lidí, mnoho stovek zranili, způsobili chaos v dopravě i telekomunikacích. Pokud by se tato krátká zpráva dostala mezi investory v roce 2000, měla by na jejich konání rozhodně větší dopad než nyní. Obchodníci by si vykřičeli plíce, jen aby se za rychle zbavili akcií, jejichž hodnota by rapidně klesala. Zvětšovaly by se trezory na zlato a hledaly bezpečnější lokality k investování. V polovině první dekády 21. století již podobná zpráva obchodníky a správce majetku nechává téměř v klidu. Nervózní jsou pouze po několik hodin, než zjistí, že se vzhledem k jejich zájmům vlastně nic neděje. Výnosy z dluhopisů v reakci na londýnský útok poklesly v Evropě o dva bazické body, v Americe jako by trh Londýn ani nezaznamenal. Hlavní akciové indexy ztratily maximálně pět procent své hodnoty (Amerika opět zůstala laxní) a již druhý den po útoku všechny ztrátu umazávaly.
Idyla to není.
Pokud cílem teroristů v Londýně bylo nejen pozabíjet lidi, ale také rozkolísat světovou ekonomiku (útok se odehrál v City, která je londýnským finančním centrem), tak byl neúspěšný. Po New Yorku, Istanbulu a Madridu si pravděpodobně nikdo nemyslel, že nic dalšího nepřijde. Navíc oficiální britské úřady před podobným útokem v Londýně varovaly již dříve. Trhy, ať již akciové, dluhopisové či komoditní, s podobnou událostí počítaly. Proto po počátečním šoku, kdy v Londýně došlo k jednorázovým větším nákupům zlata a státních dluhopisů, se všechno vrací ke stavu před útokem. „Akcie evropských pojišťoven a zajišťoven se zakývaly, avšak v řádu hodin se vrátily na své obvyklé ceny,“ uvedl asset manager Commerzbank Aleš Jelínek. Jak dodal, každý, kdo nakupuje akcie jak pojišťoven, tak například aerolinií, má již rizikový příplatek v podobně podobného teroristického útoku započítán v ceně akcie. „Po útoku na New York centrální banky začaly na trh vrhat likviditu, aby ekonomický dopad eliminovaly. Nyní je na trzích likvidity přebytek,“ uvedla další příčinu nevýrazné reakce investorů po útoku Helena Horská z Raiffeisenbank. Po chvíli klidu, která uplynula od loňských útoků v Madridu, však v Londýně přišlo další varování. Pokud by teroristé udeřili v blízké době ještě jednou, trh by již podobně klidný nebyl. „Kdyby k podobnému útoku došlo v blízké době znovu, začali by se investoři pravděpodobně poohlížet nejen po jiných formách investování, než jsou akcie, ale také po jiném regionu. Například po střední a východní Evropě,“ uvedl ředitel kapitálových obchodů české spořitelny Jan Brabec s tím, že přelévání aktiv do tohoto regionu bylo znát i minulý čtvrtek bezprostředně po útocích.
Zlato nad zlato.
Stejně jako po teroristických akcích v Madridu se ukazuje, že problémem nejsou jednorázové krvavé výpady islámských fanatiků. Největším nebezpečím je nejistota, jejíž počátek spadá do 11. září 2001. Od té doby jsou trhy ohleduplnější k riziku. Útok v Londýně proto investory nepřekvapí, ale k aktivním spekulacím na akciovém trhu rovněž nenaladí. Zapadá totiž přesně do nálady, která nejen ve finančním světě od ataku v New Yorku vládne. Pokud se do této nálady přidá dlouhodobě ne příliš utěšený vývoj evropské a americké ekonomiky, příliš důvodů k optimismu není. „Z tohoto důvodu se zlato stále těší velké oblibě. Bylo vidět, jak ihned po útocích vzrostla poptávka po tomto kovu, který je pro investory v takové situaci první volbou,“ uvedl Luboš Mokráš z České spořitelny. Zlato před útokem stálo 425 dolarů za trojskou unci, po něm vyskočila na 429 dolarů. Následující den, kdy investoři poznali, že rozsah útoků není velký a ekonomiku neohrozí, zlato zlevnilo na 424 dolarů za unci.
Rok kohouta.
Singapurský jasnovidec Ang Tian Cheong na začátku loňského roku pro agenturu Reuters předpověděl, že rok 2004 bude úspěšný pro investice. Na základě jeho očekávání měly akciové trhy loni prodělat úžasný boom, neboť se psal rok opice. Roztomilé zvířátko, které je považováno za symbol chytrosti, vitality a temperamentu mělo zaručit úspěchy investorů. Dva měsíce po Angově předpovědi došlo k teroristickým útokům v Madridu, kde zemřelo téměř 200 lidí. Akciové trhy se však zachovaly dle Angovy předpovědi a po krátkém zakolísání v rozsahu maximálně pěti procent opět nabraly „opičí“ trend. Z tohoto trendu nevybočila ani reakce investorů letos, v roce kohouta. Teroristé již jsou započítáni v ceně.