Nejen „přitroublé novináře jako obvykle, ale také šmahem všechny bankéře urazil premiér Miloš Zeman ve svém vystoupení minulý týden na pražském Žofínském fóru věnovaném hospodářství. Opojen zjevně nejen sám sebou prohlásil, že velké procento rizikových úvěrů je otázkou inteligence bankovního sektoru. Z konkrétních podnikatelských aktivit připomněl pouze neúspěšnou privatizaci kladenské Poldovky Vladimírem Stehlíkem.
Základním omylem transformace byla kuponová privatizace a překonání jejích neblahých důsledků je hlavním cílem nynější vlády. S iluzí české cesty je třeba se rozloučit, cesta vpřed spočívá v urychlené privatizaci bank a v otevření prostoru pro zahraniční kapitál, řekl premiér.
Jeden z mnoha bankéřů, kteří si přišli Zemana vyslechnout, při následném rautu lakonicky konstatoval, že výklad Zemanova vystoupení záleží na tom, s jakým očekáváním kdo na fórum přišel, a pochválil premiérův důraz na zahraniční přímé investice. Ty podle Zemanových slov budou jmenovitě do bankovního sektoru přicházet hlavně z Evropské unie.
Premiér rovněž přivítal nedávné oslabení koruny, které podle jeho názoru povede k růstu exportu i ke zreálnění dalších ekonomických parametrů. Rovnovážný kurs koruny odhadl na 19,50 koruny za marku „plus minus pět haléřů . Centrální banku nepřímo vyzval, aby podpořila hospodářský růst a pokles nezaměstnanosti. „Některé podniky bude nutné nacionalizovat, chcete-li zestátnit, prohlásil Zeman, ale o trochu později přešel k pojmu „reprivatizace především do rukou zahraničních investorů . Firmám a obcím byl určen vzkaz, že vláda bude usilovat, aby podnikatelé platili daně tam, kde působí, a ne v místě své registrace. Výnos z prodeje státního podílu v Telecomu v roce 2001 v odhadované hodnotě 60 miliard korun půjde podle Zemana do infrastruktury a dalších projektů s multiplikačními efekty.