Banky nabízejí malé částky za vysoký úrok
Příslovečnou tenkou halenku si vysokoškolští studenti často zpevňují výdělky z krátkodobých i dlouhodobých brigád nebo prací za honorář. Nějaké, rozhodně ale ne všechny potřebné peníze na studium si mohou rovněž vypůjčit v bance. Studentské brigády v letních měsících či v průběhu roku nejsou rozhodně specialitou České republiky a tržní ekonomiky. Například ve Spojených státech jde o zcela samozřejmou záležitost, v Česku se tímto způsobem živilo za minulého režimu r ovněž hodně studentů. Před rokem 1990 u nás fungoval místo půjček spíše systém velkorysých podnikových stipendií, jehož prostřednictvím si firmy zajišťovaly z řad studentů své budoucí pracovníky. Vystudovat téměř zcela na dluh v kombinaci s různými podpůrnými programy je možné v některých nejvyspělejších zemích, v naší republice zatím ne.
Na domácím trhu lze nalézt několik úvěrových produktů určených speciálně pro vysokoškolské studenty, které jsou často doprovázeny dalšími zvláštními službami a výhodami. Přihlédneme-li však k nynější zhruba jednoprocentní meziroční inflaci, úr ok z těchto půjček je vesměs velmi vysoký. Co ale dělat jiného, když student peníze opravdu potřebuje a jeho příbuzní nebo kamarádi mu pomoci nemohou? V nouzi nejvyšší lze použít rovněž obyčejný, ale ještě dražší spotřebitelský úvěr.
Komerční banka nabízí studentům úvěr v rámci programu Gaudeamus. Jednou z podmínek jeho získání je založení stejnojmenného konta. Peníze lze čerpat od druhého ročníku studia v pravidelných ročních částkách. Gaudeamus se s určitým ome zením poskytuje rovněž účastníkům postgraduálního studia. Roční úroková sazba těchto půjček se nyní pohybuje od 8,65 do 9,85 procenta, v závislosti na výši a délce úvěru.
Úvěr Gaudeamus je neúčelový, což znamená, že peníze z něj lze utratit za cokoli. Určitým omezením, které by mělo povzbuzovat jeho čerpání spíše na potřeby vznikající postupně během několikaletého studia než na jednorázové útraty jiného druhu, je ji ž uvedené rozdělení úvěru do několika ročních částek. Minimální doba splatnosti je jeden rok, maximální lhůta činí pět let. Doba splatnosti se přitom počítá až od data předpokládaného ukončení studia, které se uvádí při uzavření smlouvy s bankou. Jd e tedy o schéma založené na splácení úvěru z budoucího přijmu v zaměstnání. To se ale týká pouze jistiny, tedy vypůjčené částky, úroky se musí splácet průběžně měsíčně. Komerční banka přitom umožňuje, aby klient splatil zbývající jistinu k dykoli celou.
Možná výše úvěru v rámci programu Gaudeamus je vázána na délku studia. Její maximální hranice v podobě 75 000 korun rozhodně není závratná, nicméně, jak se říká, lepší něco než nic. Zda ale banka studentovi poskytne maximálně možný úvěr, to zá visí také na způsobu jeho jištění. Student si musí buď sehnat ručitele, nebo poskytnout bance nějaké zástavní právo, ne ale k osobnímu vozu. Nejméně si lze vypůjčit 20 000 korun. Pro pravidelné čerpání úvěru se počítá maximálně s patnácti tisíc i a minimálně s pěti tisíci korun ročně, přičemž nevyčerpaný roční zbytek lze převádět do dalších let. Peníze jsou k dispozici na kontě otevřeném k úvěru. Investiční a Poštovní banka poskytuje zvláštní služby vysokoškolským studentům prostřednictvím studentského konta. To mimo jiné umožňuje klientovi získat úvěr na dostudování nebo kontokorentní úvěr (přečerpání konta). V prvém případě činí aktuální roční sazba třináct a ve druhém dvanáct procent. Účet zvaný studentské konto je sám o sobě veden zdarma a patří k němu i¨mezinárodní studentská platební karta a řada dalších výhod. Aby bylo možné konto přečerpat, musí se na něj obvykle něco pravidelně ukládat.
Úvěr na vysokoškolské studium od IPB je účelový a bezhotovostní, což znamená, že z konta, kam jsou půjčené peníze převáděny, se mohou hradit platebními příkazy pouze náklady přímo související se studiem. Získat ho lze po půl roce od založení s tudentského konta a po zapsání do druhého či vyššího ročníku vysoké školy. Jištění se provádí obvyklými formami. Maximální hranice úvěru činí 20 000 korun ročně po dobu řádného studia, splatnost je do pěti let po ukončení studia, přičemž lze dohodno ut roční odklad splátek.
Cestu, respektive spíše pěšinku, k finančním zdrojům České spořitelny otevírá studentům konto sporostudent, což je v jádru běžný sporožirový účet, ale různými způsoby zvýhodněný. Například při doloženém absolvování vysoké školy s vyznam enáním připíše spořitelna příslušnému majiteli účtu mimořádnou prémii 10 000 korun. Úvěr na studium se v rámci sporostudenta neposkytuje, je ale možné získat kontokorentní úvěr na financování mimořádných potřeb až do deset tisíc korun. Několik desítek tisíc korun lze získat prostřednictvím běžného spotřebitelského úvěru. Aktuální roční úroková sazba u kontokorentu na účtu sporostudent činí 14,5 procenta, úrok ze spotřebitelského úvě ru 100 000 korun na čtyři roky je třináct procent ročně.