Menu Zavřít

OPOŽDĚNÁ SPRAVEDLNOST

20. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Naděje, že klienti získají své peníze zpět, je mizivá

Po více než dvou letech od podání prvních trestních oznámení obvinil pražský vyšetřovatel Gejza Rakaš tři čelné představitele zkrachovalé společnosti H-Systém. Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Petr Smetka, kteří se v letech 1995 až 1998 vystřída li ve funkci předsedy představenstva H-Systému, mají být postaveni před soud kvůli podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Hrozí jim za to trest odnětí svobody ve výši pět až dvanáct let. Na 1162 klientů H-Systému, kteří pod příslibem cenově dostup né výstavby bytů a domů v osobním vlastnictví vložili do společnosti v letech 1995 až 1997 téměř 762 milionů korun (EURO 34/1999) a dodnes nic nedostali, se tak dočkalo alespoň morální satisfakce.

Stamilionový podvod.

Firma se ocitla v konkursu v listopadu 1998 a majetek, který zbyl (odhady hovoří o 800 milionech korun), nestačí ani na úhradu pohledávek majoritních věřitelů - Komerční banky (631 milionů korun) a Konsolidač ní banky (660 milionů korun). Podle městského státního zástupce Luboše Pětníka způsobili Vítek, Eliáš a Smetka škodu „velkého rozsahu . Obvinění jsou zatím stíháni na svobodě. „Neshledali jsme vazební důvody, nicméně přijali jsme určitá opatření. N ejsme naivní, uvedl pro týdeník EURO státní zástupce Boris Havel, který případ dozoruje. Bližší informace k obvinění a dalšímu postupu orgánů činných v trestním řízení ale odmítl sdělit s tím, že by to mohlo narušit další vyšetřování . „To nebyl jen podvod, ale zločin, komentuje jednání zástupců uvedené společnosti s klienty František Hrůza, který ze dne na den přišel o životní úspory. I s přiznanými úroky přesahuje jeho pohledávka u zkrachovalé firmy čtyři mi liony korun. „Necelé dva roky po uzavření smlouvy s H-Systémem na výstavbu řadového domku nám v dubnu 1997 začalo být jasné, že se bydlení hned tak nedočkáme. Zdálo se, že rychleji postupuje výstavba dvojdomků. S představiteli firmy, kteří v té době už věděli, že své závazky nesplní, jsme se tedy dohodli, že doplatíme další sumu a uzavřeme novou smlouvu na výstavbu dvojdomku, vzpomíná František Hrůza. V červnu 1997 doplatil milion sedm set tisíc korun s tím, že dům převezme v prosinci téhož roku. O dva měsíce později zjistil, že firma nemá prostředky a požadoval doplatek zpět. Marně.

Geniální plán.

Koncem roku 1995, kdy pracovníci H-Systému začali uzavírat smlouvy s prvními klienty, měla už společnost téměř miliardový dluh u Komerční banky. Větší část této nedobytné pohledávky byla loni v září z rozhodnutí vlády p řevedena na státní Konsolidační banku. Dluh H-Systému vznikl splynutím deseti různých firem zatížených úvěry v miliardové výši s akciovou společností RSI. Ta se v květnu 1996 sloučila s H-Systémem.

Jak vyplývá z internetových výpisů z obchodního rejstříku, začala se jména tří obviněných ve spletenci firem souvisejících s kauzou H-Systém objevovat na podzim 1992. Jaroslav Vítek se v listopadu 1992 stal předsedou představenstva a kciové společnosti TRS. V téže době nelenil ani Jaroslav Eliáš, který byl po boku Petra Smetky členem představenstva firmy RSI. Eliáš poté spolu s Vítkem vstoupil do statutárních orgánů dalších dvou společností - Market centrum a Invest Gr oup. Všechny zmíněné firmy spojovala kromě obchodů s realitami a pozemky další skutečnost: záhy po svém založení si za velmi nestandardních podmínek vypůjčily úvěry vždy ve výši sedmdesát milionů korun u Komerční banky. Nikdy je však nesplatily. Následným sloučením s firmou RSI v prosinci 1994 se svých závazků zbavily.

V té chvíli zmizelo i jméno Jaroslava Vítka ze statutárních orgánů, Eliáš a Smetka zůstali v představenstvu RSI. Po devítiměsíční pauze se Vítek znovu objevil, a to ve funkci předsedy představenstva H-Systému. V květnu 1996 pak splynula firma RSI spolu se svými dluhy s H-Systémem.

Bez peněz a bez iluzí.

Skluz ve výstavbě se prohluboval. Firma neplnila své závazky a její představitelé podle zjištění vyšetřovatelů nepoužívali peníze klientů jen na stavební, ale i na jiné účely. Vybrané prostředky pokryly mimo jiné mas ivní reklamní kampaň (čtyři miliony korun) a desetimilionové náklady sloužily na softwarové vybavení nově založené firmy RTP, kterou zprostředkovaně vlastnil i H-Systém. Akciová společnost RTP se podle původního záměru měla věnovat organizaci mimoburzovního obchodu s cennými papíry. Takovou činnost, pro niž získala v roce 1996 licenci ministerstva financí, však společnost nikdy nevykázala.

„V dubnu 1997 jsem se rozhodla stavět. Na doporučení vedoucí obchodního oddělení H-Systému jsem za jeden milion sedm set padesát tisíc korun odkoupila pořadí na výstavbu domu od jednoho z klientů firmy, který se rozhodl od smlouvy se společností odstoupit, uvedla v rozhovoru pro týdeník EURO další z klientek Alena Zálešáková. Ani ona dodnes nebydlí a vložené prostředky neúspěšně vymáhá. „Záhy jsem zjistila, že manželka Jiřího Neužila, od něhož jsem pořadí odkoupila, pracuje v H-Systému. Ten člověk v té době věděl, že firma neplní své závazky a směřuje k bankrotu. A to se ani nestyděl a vylákal na mně dalších deset tisíc korun jako odstupné, dodala.

Trestných činů podvodu a porušování povinností při správě cizího majetku se čelní představitelé H-Systému měli dopustit nejen tím, že bez vědomí klientů používali jejich peněz k jiným než určeným účelům. Dopustili se jich také tím, že v r oce 1997, kdy již věděli, že H-Systém neplní své závazky, uzavírali s dalšími lidmi smlouvy na výstavbu domů a bytů a inkasovali od nich milionové sumy.

Mizivá naděje.

Lenka Boháčová uzavřela smlouvu s H-Systémem v roce 1995 a za dům zaplatila do dubna 1997 více než dva miliony sedm set tisíc korun. I ona na klíče dosud čeká. „V dubnu 1997 začali představitelé H-Systému tvrdit, že jso u ve skluzu a že mi dům, který v té době již stál, nemohou předat kvůli nedokončeným stavebním úpravám. V podstatě šlo o několik elektrických zásuvek, uvedla klientka a pokračovala, „pak se objevily informace o finančních potížích firmy a z výpisu z katastru nemovitostí jsem zjistila, že můj dům je zastavený ve prospěch firmy Stavoindustria. Soud sice po delších průtazích přijal předběžné opatření, ale v té chvíli už byl vyhlášen konkurs na H-Systém a můj majetek do něj spadl. Měla jsem bydlet už před svatbou. Dnes jsem dva roky vdaná, mám dítě a žiji u rodičů. Je to vrchol výsměchu.

FIN25

Jakkoli klienti H-Systému obvinění čelných představitelů této společnosti vítají, naděje, že získají alespoň část svých životních úspor zpět, je, jak loni v listopadu oznámil správce konkursní podstaty Karel Kudláček, mizivá. Mnozí z oslovených se proto nyní hodlají připojit k trestnímu řízení a požadovat náhradu škody po žalovaných.

Poslankyně Hana Marvanová (US), která případ dlouhodobě sleduje, označila obvinění tří představitelů H-Systému za první vlaštovku. „Po dvou letech volání po spravedlnosti je to alespoň něco, uvedla.

  • Našli jste v článku chybu?