Menu Zavřít

Opravený dům na Starém Městě bude sloužit památkářům i veřejnosti

26. 7. 2017
Autor: Profimedia.cz

Za 148 milionů korun zrekonstruoval Národní památkový ústav (NPÚ) historický dům v Liliové ulici na Starém Městě v Praze. V domě s malovanými stropy, nástěnnými malbami a gotickými a barokními sklepy bude knihovna ústavu, budou v ní sídlit experti na kulturní památky a vzdělávací odbor. Dnes ho památkáři představili novinářům, v pátek si jej bude moci prohlédnout i veřejnost.

„NPÚ dům získal v roce 2005 převodem od Národní knihovny a začal s přípravami jeho obnovy. Vstoupila nám do toho krize, takže vlastní realizace byla odsunuta až na rok 2015,“ řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Obnova trvala od jara 2015 do letošního června, peníze na ni poskytlo ministerstvo kultury.

„Poté, co jsme zjistili, jak unikátní je to místo, rozhodli jsme se dát objekt k dispozici sekci památkové péče. Chceme tu rozvíjet edukační činnosti NPÚ i směrem k veřejnosti. Získáváme i netradiční výstavní prostor ve sklepech, kde chceme prezentovat různé segmenty kulturního dědictví, a budou tady ukládány artefakty z archeologických a stavebněhistorických průzkumů, doplnila.


Přečtěte si o cenovém skoku v pražských realitách:

Nových bytů v Praze je stále nedostatek. Průměrná cena vzrostla o 15 procent

 Výstavba nových bytu v Jinonicích, ilustrační foto


„NPÚ se rozhodl obnovit tento dům tak, aby mohl být vzorovou obnovu a příkladem pro ostatní vlastníky kulturních památek. (…) Byly tady prováděny archeologický průzkum, stavebněhistorický průzkum, restaurátorské průzkumy, které odkryly unikátní barokní nástěnné malby, ty jsme se rozhodli prezentovat,“ řekla ředitelka.

Smyslem obnovy bylo zachovat hodnoty a specifické rysy stavby, vyzdvihnout její památkové i estetické kvality. Dům vznikl spojováním, rozšiřováním a úpravami několika původně středověkých objektů. V interiéru se tak proto mění výšky podlah i jejich materiály. Liší se dveře zavěšené v nejrůznějších kamenných ostěních či ozdobných dřevěných zárubních, různé jsou klenby i provedení stropů.

MM25_AI

Objekt v Liliové ulici je v literatuře nazývaný U Voříkovských. Je měšťanským domem s bohatou historií v srdci Starého Města, v těsném kontaktu s kostelem sv. Anny, nynějším centrem Pražská křižovatka. Nejstarší zprávy o domě jsou ze 14. století. Patrně po husitských válkách se vlastníky domu stávali šlechtici i měšťané. Od 15. století byl v místě prosperující pivovar. V 17., 18. a 19. století byl dům dále přestavován. Pojmenování domu pochází od rytíře Jana Bohuslava Voříkovského z Kundratic, který byl pražským primátorem v letech 1700 až 1723.

Související články:

Dokončení vnějšího dálničního okruhu a rozšíření metra, ukázal průzkum

Pomoz svému latifundistovi. Praha začne vykupovat stovky hektarů kvůli okruhu

Všichni do Prahy. Na venkově se jen přespává


  • Našli jste v článku chybu?