Menu Zavřít

Opravník pro Adrianu

8. 10. 2014
Autor: euro

Je celkem normální, když se v hlavách kandidátů pár hodin před volbami ozývají podivní cvrčci a z úst padají poněkud nedomyšlené věty. Ale lhát se nemá ani před volbami, i když se to málokdy podaří. Ale třeba bude líp a týdeník Euro k tomu chce poněkud přispěti.

Například tím, že opraví výroky kandidátky ANO na primátorku, Adriany Krnáčové v jejím rozhovoru pro Lidové noviny. V nich tvrdí, že Zdeněk Tůma, který v minulých pražských volbách vedl kandidátku TOP 09 a volby s ní vyhrál, zbaběle emigroval ze zastupitelstva do soukromého byznysu, což ona neudělá, leda by neměla šanci udělat v Praze konečně pořádek.

Není to sice podmínka účasti ve volbách vědět, kdo sedí v zastupitelstvu, ale aspirující primátorka by mohla vědět, že Zdeněk Tůma v tom zastupitelstvu pořád sedí, byť není primátorem. A zůstal jen v zastupitelstvu právě proto, že po volbách vznikla koalice ODS a ČSSD, která TOP 09 odstavila od moci v Praze. Po změně poměrů pak už odmítl aktivnější roli a nebyla to žádná zbabělost, ale výsledek racionální úvahy.

O morálním kreditu

Navíc takhle napadnout Zdeňka Tůmu v situaci, kdy Krnáčová kandiduje za stranu holedbající se tím, že funkce mají získávat ti, co v životě něco dokázali, je zrovna v tomto případě dost nemístné. Za mnohaletým a úspěšným guvernérem ČNB jsou prokazatelné výsledky i morální kredit a i jako řadový zastupitel se dnes nebojí říkat, co si o pražské politice své strany myslí.

Jak se s tím srovnává paní Krnáčová – se svou netransparentní kariérou v Transparency International, po níž zůstaly nesplacené dluhy státu, a pak následovalo skromné podnikání v lobbingu a poněkud směšná adorace velkého Andreje, je každému celkem jasné.

Ale nejde jen o neznalost současného zastupitelstva a stranické konkurence. Krnáčová říká, že když nebude v Praze vládnout, tak práce v opozici ji nezajímá. Lidé holt musí volit lépe, aby si naši vycházející hvězdu politiky zasloužili. A to už je hodně silná káva, která nicméně zrovna z této partaje nepřekvapí.

Tenhle předvoj společnosti má podobně jako jeho starší verze v sobě geneticky zakódované pochybnosti o smyslu demokratické soutěže politických stran. A pokoru k demokratickým institucím, jako jsou parlament a zastupitelstva, zde nenajdete. Jen ono slavné gottwaldovské pohrdání žvanírnou.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Kde je ta Evropa

Pavel Páral: Kurzarbeit a Ewig Schade

bitcoin_skoleni

Ještě chvilku ČNB


  • Našli jste v článku chybu?