Rekonstrukce a modernizace panelových domů v Česku si celkově vyžádají více než 400 miliard korun. Je to výrazně vyšší částka, než na tyto účely šla dosud. Na rekonstrukci zatím ještě čeká přibližně 900 tisíc panelových bytů.
Autor: Profit - Martin Siebert
Vyplývá to z kvalifikovaného odhadu Martina Hanáka zeSvazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD). Ředitel Státníhofondu rozvoje bydlení (SFRB) Jan Wagner tuto částku odhaduje na 200miliard až 300 miliard korun.
Do konce roku 2008 poskytl program Panel fondu bydlení úrokové dotacena opravy a zateplení více než 251 tisíc bytů v panelácích. To je všakstále ještě přibližně pětina z celkového počtu. V Česku se v panelových domech nachází přibližně 1,2 milionu bytů.
Také dosud investované peníze zatím představují ve srovnánís odhadovanou částkou na opravy panelových domů jen zlomek. SFRBpodpořil modernizace panelových domů od roku 2001 do konce loňskéhoroku úrokovými dotacemi v celkové výši 9,2 miliardy korun. Podpořenéúvěry se pohybují kolem 34 miliard korun. „Celkové investiční nákladyale byly vyšší, protože úvěry je nepokrývají v celé výši,“ poznamenalšéf fondu. Průměrné celkové náklady na zateplení a rekonstrukci sepodle SČMBD pohybují kolem 400 tisíc korun na byt.
Rekonstrukce a modernizace panelových domů se podle Hanáka nebudeprovádět najednou, spíše ve dvou etapách. První zahrne napříkladzateplování plášťů budov, sanace statických poruch, výměnu oken neboopravy rozvodů ve společných částech domů. Druhá fáze se bude již týkatnapříklad rekonstrukcí bytových jader, oprav rozvodů v bytech, případněi nových výtahů. Vzhledem k růstu cen energií bude podle Hanáka nutnév panelácích vybudovat také například solární systémy ohřevu teplévody.
Šéf fondu rozvoje bydlení odhaduje, že program Panel bude poskytovatdotace ještě nejméně dalších sedm až osm let. Hanák ze svazu bytovýchdružstev ale připomněl, že jen první fáze rekonstrukcí panelových domůbude trvat přibližně do roku 2020. Druhá fáze si podle něj vyžádádalších 10 až 15 let.