Menu Zavřít

Opustíš-li mě, nezahyneš

23. 4. 2007
Autor: Euro.cz

Stíhaný český miliardář je na Seychelách v bezpečí

Kdyby byl Radovan Krejčíř izraelským podnikatelem, možná by si pro něj na Seychely inkognito zajeli agenti Mossadu a teď už by seděl někde v telavivské vazbě. Češi na Seychely za sto tisíc korun vyslali policistku s policistou domluvit s tamní policií, aby upozornila české orgány, kdyby hledaný podnikatel odletěl z ostrova. Fraška? Jen logický důsledek předchozí policejní liknavosti. Zatímco 18. června trvalo policii při Krejčířově útěku, respektive poklidném odchodu z jeho černošické vily třičtvrtěhodinu, než vyhlásila blokádu Černošic, zařídit vydání mezinárodního zatykače jí a soudci Petru Slunéčkovi zabralo pět dní. Teď už policii od Krejčíře dělí doslova roky, možná i věčnost. Hůř se mohl celý případ vyvíjet snad jen tehdy, pokud by se vyhozený policejní prezident Jiří Kolář nestal „za trest“ českým bezpečnostním přidělencem v Bratislavě, ale na Seychelách.

Ujeli i psi.

Ačkoli se z Krejčířova útěku stala policejní ostuda první kategorie, navzdory policejnímu dozoru pokračoval exodus Krejčířovy rodiny. Manželka Kateřina byla sice obviněna z praní špinavých peněz a jako oficiální majitelce jí byla zajištěna černošická vila a další majetek (nemovitost v Českém Těšíně), policie jí ponechala cestovní pas. Na ten v srpnu spolu se synem Denisem vycestovala za manželem, kam jim podle informací MF Dnes jejich asistent později přivezl z Česka i dva psy. Na Seychely se začal stěhovat i zajištěný majetek. Kamion naložený Krejčířovými věcmi byl zadržen až na dálnici D5 u Králova Dvora. Tehdy policie zjistila, že se manipulovalo s Krejčířovým majetkem ve všenorských skladech, které si Krejčíř pronajal od svého kamaráda multimilionáře Richarda Chlada. “Krejčíř je na útěku dva měsíce a od té doby se po tom skladu nikdo nepídil. Tady vůbec nikdo nic neřešil, ani tady nikdo nebyl nic oblepovat,“ řekl před čtrnácti dny Chlad týdeníku EURO k předchozímu postupu policie.

MM25_AI

Němcův „seychelský princ“.

Přestože Krejčíř patřil k nejhledanějším osobám v zemi, policie se při zadržování jeho majetku striktně řídila zákonem. Jak říká náměstek finanční policie Tomáš Martinec, pořídila soupis věcí, nechala je na místě a vydala zákaz s nimi disponovat. Teprve téměř po třech měsících, když zjistila, že byl zajišťovací úkon mařen, vydal státní zástupce rozhodnutí zajistit majetek fyzicky. Ani tehdy však pro jistotu neprohlédla dvě dodnes údajně prázdné kanceláře ve Všenorech, které mívala pronajaty Krejčířova firma DKR Invest. Mimochodem, dozorující žalobce Krejčířovy manželky Ondřej Šmelhaus dodnes nepožádal příslušný soud o vydání mezinárodního zatykače.
Krejčíř byl předvídavější. Seychelské občanství si koupil údajně již v roce 1996, kdy měl za sebou potíže s policií kvůli podezření z podvodu s nezdaněným lihem, avšak ještě před svými největšími kauzami Staviva (2001), M5 (2002) a Technology Leasing (2003). Kromě policie teď začalo pracovat na jeho vydání ze Seychel i ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo spravedlnosti. Zatímco diplomacie se snaží o uzavření dosud neexistující smlouvy o vydávání stíhaných a odsouzených osob, resort ministra Pavla Němce chystá oficiální žádost o Krejčířovo vydání. Mluvčí ministerstva Petr Dimun týdeníku EURO řekl, že žádost doložená anglickým a francouzským překladem mnohasetstránkového miliardářova trestního spisu by mohla být odeslána na Seychely už v tomto týdnu, vyřízení však může trvat podstatně déle. Jen překlad prý vyjde ministerstvo čili daňové poplatníky na několik set tisíc korun. Vlastně zbytečně.

Globální schovávaná.

Po odhalení Krejčířova úkrytu se hledaný podnikatel s rodinou začali důkladněji skrývat. Přerušen byl údajně i Krejčířův kontakt s místním právníkem Danielem Bellem, který mu na ostrovech zařizoval založení firmy DKR, půjčující peníze. Na rozdíl od Viktora Koženého je Krejčíř stíhán nejen pro podezření z rozsáhlé majetkové trestné činnosti, ale i z přípravy vraždy celníka. Seychelská strana by tedy mohla jeho případ posuzovat jinak než bahamské úřady kauzu Koženého. Na druhé straně - ostrovní ráj je na přízni bohatých lidí založen. A nekoupí-li si Krejčíř na Seychelách beztrestnost, letadlo směr Bahamy nebo kterékoli jiné místo „za vodou“ jej vyjde levněji.

  • Našli jste v článku chybu?