Menu Zavřít

Oranžová pod rudým tlakem

28. 12. 2005
Autor: Euro.cz

Gazprom

PRAHA (mtc, čtk) - Rusko zvyšuje tlak na Ukrajinu v jednáních o navýšení ceny zemního plynu. Ruský státní plynárenský podnik Gazprom ukázal minulý týden v ruské televizi nácvik odstavení Ukrajiny od této důležité suroviny. „Zavřít kohoutky 11, 21, 31,“ křikl dispečer a monitory v řídicím středisku ukázaly, že dodávky plynu do sousedního státu klesly na nulu. Ukrajina v současnosti platí Rusku pouze 50 dolarů za 1000 metrů krychlových zemního plynu, což je přibližně pětkrát méně, než platí západní Evropa. Gazprom chce zvýšit cenu na 160 dolarů, ale to Ukrajina odmítá a říká, že spor má rozhodnout stockholmská arbitráž. Jenže Gazprom hrozí, že pokud počátkem ledna nebude uzavřena dohoda o nové ceně, přestane Ukrajině plyn dodávat.
Pokud by k tomu došlo, byly by rázem nejisté dodávky plynu pro celou západní Evropu (i pro Českou republiku). Přes Ukrajinu totiž teče osmdesát procent ruského plynu pro západní Evropu a jen těžko lze odhadnout, jak by se Kyjev zachoval, kdyby náhle sám měl akutní nedostatek této strategické suroviny.
Jde již o druhý tvrdý úder Kremlu vůči zemi, kterou měla „oranžová revoluce“ posunout od Moskvy blíže k Bruselu. Loni v září podepsal Vladimír Putin dohodu s tehdejším německým kancléřem Gerhardem Schröderem o výstavbě plynovodu z Ruska do Německa po dně Baltského moře, čímž dojde k obejití Ukrajiny a Polska. Obě tyto země tak přijdou nejen o příjmy z poplatků za transport plynu, ale i o strategickou polohu, která posiluje jejich pozici v jednáních s Ruskem o dodávkách surovin pro vlastní potřebu.
Ruský prezident Vladimír Putin se v posledních dnech loňského roku ještě rozhodl získat v otázce Gazpromu na svou stranu silné zahraniční investory, když podepsal zákon, který umožní cizincům vlastnit akcie tohoto největšího globálního dodavatele zemního plynu. Tržní hodnota Gazpromu je odhadována na sto padesát miliard dolarů. Je totiž zřejmé, že zahraniční investoři budou nejen vděčni za tuto novou příležitost podílet na ziscích z růstu cen fosilních paliv, ale zejména jako akcionáři Gazpromu budou sami tlačit na to, aby tento podnik neprodával plyn Ukrajině pod tržní cenou.

  • Našli jste v článku chybu?