Maďarský premiér Viktor Orbán hájí zákon namířený proti Středoevropské univerzitě (CEU) mimo jiné i obviněním jejího zakladatele amerického miliardáře maďarského původu George Sorose z financování migrace do Evropy. Nedávno schválená kontroverzní úprava maďarského vysokoškolského zákona narazila na silnou kritiku v zahraničí, ale rovněž v samotném Maďarsku.
„Celá záležitost se točí kolem toho, že Soros, skrývající se před veřejností a využívající své maďarské organizace, podporuje enormními finančními prostředky ilegální migraci,“ prohlásil Orbán v rozhovoru, který dnes zveřejnil provládní list Magyar Idők.
Filantrop podle premiéra financuje „lobbistické organizace maskované jako občanská sdružení“ a udržuje „doslova síť s vlastními mluvčími, s vlastními médii, se stovkami lidí a vlastní univerzitou“. Proti tomu se musí Maďarsko bránit a „také zahájit boj“, zdůraznil v rozhovoru podle agentury DPA Orbán.
Přečtěte si o osobní historii Sorose a Orbána:
Z nadějného studenta nepřítelem: mezi Orbánem a Sorosem to vře
Nové znění zákona o vysokých školách schválil maďarský parlament minulý týden a v pondělí ho podepsal prezident János Áder. Podle komentářů je změna tohoto právního předpisu namířená konkrétně proti CEU a Sorosovi. Obsahuje nové požadavky jako povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Zákon také stanoví, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze v případě, že vlády Maďarska a příslušné země - v případě CEU tedy USA - podepíšou do půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu.
V maďarském parlamentu je již také zjevně související návrh zákona o zahraničním financování nevládních organizací. Svůj nesouhlas se změnou vysokoškolského zákona i s čím dál větším uzurpováním moci Orbánem a jeho vládou již druhý týden demonstrují v Budapešti tisíce lidí.
O konfliktu mezi Sorosem a Orbánem čtěte více:
Podvádíte, obvinil Orbán Sorosovu univerzitu v Budapešti. Američané jsou znepokojeni