Menu Zavřít

Orbánovo tažení proti Sorosovi už řeší Brusel. Maďarsko může skončit před soudem

26. 4. 2017
Autor: Profimedia.cz

Maďarsko od Evropské komise dostalo měsíc na vysvětlení svého nového zákona o vysokých školách, který podle komise není v souladu s unijními pravidly a svobodami.

Maďarský premiér Viktor Orbán odpoledne v europarlamentu normu hájil a jako nepodložená odmítl obvinění, že by byla cíleně namířena proti Středoevropské univerzitě (CEU). Spor o tento zákon a o další konkrétní právní normy či jejich návrhy je však jen částí hlubšího a trvalejšího konfliktu mezi Orbánovým Maďarskem a evropskými politiky v Bruselu.

Univerzita, kterou založil americký miliardář George Soros, se nyní stala centrem sporu. Sorose dnes Orbán označil za finančního spekulanta, který je nepřítelem eura, zničil životy milionů lidí v Evropě a přesto je v Bruselu přijímán na nejvyšší úrovni. Ve čtvrtek se s ním totiž sejde předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

První místopředseda komise Frans Timmermans dnes v europarlamentu za potlesku poslanců označil CEU za „perlu v koruně“ svobodné Evropy, která překonala rozdělení z doby studené války.

Rektor CEU Michael Ignatieff vystoupil v europarlamentu v úterý a unii vyzval k podpoře boje proti zákonu.

„Analýza komise potvrdila naše obavy týkající se kompatibility zákona se svobodami vnitřního trhu a s chartou základních práv,“ řekl Timmermans europoslancům a oznámil spuštění příslušného řízení pro nesoulad zákona s unijními pravidly. „Reakci maďarských úřadů čekáme do měsíce.“

Podle komise, která v tomto smyslu požádala Budapešť o vysvětlení, není maďarský zákon v souladu se základními tržními svobodami unie, především se svobodou nabízet služby a zakládat společnosti a také s akademickými svobodami a právem na vzdělávání. Porušuje podle komise také právní závazky EU týkající se mezinárodního obchodního práva.

Orbán to v europarlamentu odmítl s tím, že zákon se dotkne 22 zahraničních škol v zemi. Jeho cílem je především srovnání jejich podmínek s podmínkami evropských škol.


O kontroverzi kvůli Orbánovi čtěte více:

Z nadějného studenta nepřítelem: mezi Orbánem a Sorosem to vře

Orbán: Migraci do Evropy platí finančník George Soros

V Bruselu se bude řešit Maďarsko. V europarlamentu vystoupí Orbán

 Maďarský premiér Viktor Orbán


Komise dál prověřuje například maďarská azylová pravidla či návrh zákona o nevládních organizacích, který podle kritiků i Timmermanse může zmenšovat prostor pro občanskou společnost v zemi. Orbán kritiku návrhu zákona o nevládních organizacích odmítl s tím, že snahou je jen vyšší transparentnost jejich finančních a dalších zájmů, které reprezentují.

„Pokud tyto diskuse nepřinesou reálné výsledky, nebudeme váhat s dalšími kroky,“ varoval Timmermans. Připomněl také trvající diskriminaci romské menšiny či nedostatečnou pracovněprávní ochranu těhotných žen.

Orbán, jehož strana Fidesz je stále součástí Evropské lidové strany - tedy největší frakce v europarlamentu, i Timmermans dnes před europoslanci ocenili možnost vést o problémech otevřenou diskusi. Jejich argumenty se však nepotkávaly.

„Evropská unie není a nikdy nebyla o 'Bruselu', ale je projektem řízeným a tvořeným jejími členskými státy. Každý z nich se samostatně a demokraticky rozhodl, že se touto cestou chce vydat - včetně Maďarska,“ prohlásil Timmermans. Každá členská země, opět včetně Maďarska, je tak podle něj odpovědná za kolektivně přijatá rozhodnutí a souhlasila s pravidly „klubu“.

Maďarská vize Evropy je podle Orbána vizí silných členských zemí. „V ní státy respektují svou odpovědnosti a nevyhýbají se jí, ať se týká splácení dluhů, podoby rozpočtu či ochrany hranic,“ uvedl. Budapešť podle něj pravidla evropského klubu vždy respektovala, Maďarsko je plně oddáno „evropským křesťanským hodnotám“ a hodlá se na činnosti EU aktivně podílet. „Lidé budou EU podporovat. Ale jen, pokud je založená na férové a otevřené diskusi a připravená připustit, že čas od času je potřeba reforma,“ podotkl Orbán.

FIN25

„Nechceme změny. Nechceme přesuny mezi kompetencemi EU a členských zemí. Chceme bránit stávající situaci. To je teď zločin?,“ zeptal se Orbán. Obrana nyní platných evropských pravidel podle něj nemůže být protievropskou pozicí.

Europoslance z větších frakcí nepřesvědčil. „Chcete evropské fondy, ale nechcete evropské hodnoty,“ obvinil Orbána například šéf liberálů z ALDE Guy Verhofstadt.


  • Našli jste v článku chybu?