Menu Zavřít

Ordinace v růžové zahradě

23. 5. 2007
Autor: Euro.cz

David Rath zatím asi nejlépe splňuje kritéria „tendru“ na Paroubkova nástupce

Do ČSSD vstoupil až těsně před loňskými sněmovními volbami, ale už dnes jej šéf strany Jiří Paroubek označil za jednoho ze svých možných nástupců. Není divu, že se to partajním matadorům, kteří se stranickými strukturami museli prodírat nahoru celá dlouhá léta, vůbec nelíbí. Řeč je o poslanci Davidu Rathovi. První místopředseda strany Bohuslav Sobotka uvedl, že má jiné představy než Jiří Paroubek. Prý si dovede představit i další stejně kvalitní kandidáty. Možná myslel i sebe. „Pokud by se měl pan Rath někdy dostat do čela strany, znamenalo by to haiderizaci sociální demokracie,“ prohlásil další místopředseda Zdeněk Škromach.
Přestože jej osočený Rath obviňuje ze základní neznalosti rakouské politické scény (str. 47), Škromach měl jistě na mysli hlavně politický styl, který Rath i Haider v očích mnoha lidí reprezentují. Je to styl, který nikdy nemá daleko k ostřejším výrazům, k tvrdým osobním útokům i k populismu. Bývalý internista z pražské motolské nemocnice své okolí dráždí i tím, že působí jako nafoukaný a sebestředný člověk, který chladně kalkuluje. A navíc se sklony k elitářství, což se k sociálnímu demokratovi příliš nehodí. Na druhé straně nelze Rathovi upřít, že je čitelným politikem, má charisma a je dobrým řečníkem, který na sebe umí strhnout pozornost. „Nejsem tak blbý, abych nevěděl, kdo je Haider, kdo kam politicky patří, ale nelíbí se mi trend populismu, který zachvátil celou Evropu. A právě Davida Ratha s tímto trendem spojuji,“ řekl týdeníku EURO Rathův rival Škromach.

bitcoin školení listopad 24

Zadávací dokumentace zveřejněna.

Paroubek se snaží otupit vnitrostranické hroty a říká, že Ratha nijak nevyzdvihuje. Pouze prý reagoval na otázku novinářů, zda by mohl být Rath v budoucnu jeho nástupcem. „Kdyby se mě někdo zeptal na totéž v souvislosti s Bohuslavem Sobotkou, s klidem bych rovněž řekl ano. Totéž bych bez jakýchkoli problémů sdělil veřejnosti o Zdeňku Škromachovi. A z téže stranické generace - jako je Zdeněk Škromach - ještě o Lubomíru Zaorálkovi, jehož výkonnost a mezinárodní rozhled trvale vzrůstá. Je pro mne radostné zjištění, že kromě Bohuslava Sobotky velmi rychle dorůstají noví a mladí straničtí lídři: poslanci Michal Hašek a Jeroným Tejc či primátor Brna Roman Onderka,“ uvedl šéf nejsilnější opoziční strany ve svém článku pro deník MF Dnes. Jedním dechem však dodává, jak si profil svého nástupce představuje. „Mám zájem, aby můj nástupce v čele ČSSD byl všestranně připraven vést tuto stranu. To za prvé předpokládá být schopen - při ambicích ČSSD - řídit vládu… vedle toho být schopen politických kompromisů dovnitř vlastní strany i v rámci vládní koalice a komunikovat srozumitelně s veřejností obecnou i stranickou. A musí to být také člověk s vysokou mravní integritou, odolný vůči korupčnímu pokušení. A nezanedbatelná je také schopnost dobré orientace v zahraničněpolitických otázkách. Tady je důležitá alespoň hovorová znalost jazyků… Přitom takový člověk musí mít vítězného a týmového ducha. A být dobrý a charismatický řečník. Několik let je dostatečně dlouhá doba k tomu, aby byl vygenerován opravdu silný stranický lídr. Odolný vůči nikdy nekončícímu tlaku médií a politických soupeřů… Jde o to, aby (možný) presumptivní nástupce získával politické body pozitivní činností. Tedy výsledky své práce. Nástupnictví těžko může vzniknout na základě vydržení bývalých zásluh. Kromě toho poptávka veřejnosti již v tuhle chvíli je, jak jsem pevně přesvědčen, aby řada velkých politických témat byla komunikována s veřejností mladšími či mladými funkcionáři sociální demokracie…“ napsal do novin šéf ČSSD.

Sládkova reinkarnace.

Dá se tak říct, že kritéria Paroubkova „tendru“ na nového stranického vůdce jsou v mnohém šitá na míru právě charismatického Ratha a spíše oslabují pozici Sobotky se Škromachem, kteří možná oplývají lepšími charakterovými vlastnostmi, ale jsou mnohem méně výrazní. Bývalý lékař tak nepochybně patří k těm, kteří dnes v žebříčku „korunních princů“ ČSSD stojí na čelném místě, ne-li úplně na nejvyšším. MUDr. Rath už více jak deset let prokazuje, že jeho ambice jsou velmi vysoké a určitě udělá vše pro to, aby pomyslného vrcholu jednou dosáhl. Chce svou ordinaci v růžové zahradě Lidového domu i ve Strakově akademii. Nakolik jeho případné předsednictví může poznamenat českou politickou scénu, je velkou otázkou. Třeba místopředseda ODS Ivan Langer přirovnává Ratha k republikánu Sládkovi a v tomto rozhodně není sám. Rathovým hendikepem je, že lidi kolem sebe výrazně rozděluje, nespojuje, což by mohlo koaliční potenciál ČSSD oslabit.

  • Našli jste v článku chybu?