Menu Zavřít

Organizátoři Grand Prix v Brně žalují ministerstvo školství. Vadí jim výše dotace, kterou dostali

7. 11. 2018
Autor: Studio Milagro / DPPI / Profimedia

Pořadatelé motocyklové Grand Prix v Brně zažalovali ministerstvo školství kvůli snížení dotace na závod. Podle pořadatelů úřad porušil při určení dotace vlastní pravidla. Mluvčí ministerstva Aneta Lednová ale řekla, že v žádosti o dotaci byly chyby. Závody letos skončily ve ztrátě 31 milionů korun. Pokud se situace nevyřeší, mohl by být příští ročník v ohrožení, uvedl primátor Brna Petr Vokřál (ANO).

Od roku 2016 závody pořádá Spolek pro GP ČR Brno, založený městem Brno a Jihomoravským krajem. Žádal o 100 milionů korun, od státu dostal 39 milionů. Loni stát závod dotoval asi 70 miliony. Žalobou se bude zabývat Městský soud v Praze. Nově vytvořená koalice v Brně chce situaci s financováním vyřešit a GP zachovat. Informaci přinesl Český rozhlas Radiožurnál (ČRo).

Letos na závody dal 20 milionů kraj, 10 milionů město, 39 poskytlo ministerstvo a kolem 70 milionů bylo ze vstupného, uvedl Vokřál. Náklady však byly kolem 170 milionů, takže chybí 31 milionů. Podle Vokřála spolek podá žádost na ministerstvo o vyrovnávací platbu, a pokud ji ministerstvo pošle, spolek by žalobu stáhl. Další možností je, že ministerstvo přehodnotí vyhodnocení dotace a spolku doplatí chybějící peníze. „Podle metodiky ministerstva jsme získali 77 bodů, což znamená 77 procent z požadované částky 100 milionů. Nám ale bude stačit poslat 31 milionů k těm 39, které už z ministerstva máme,“ uvedl Vokřál.

Pokud by se situace nevyřešila, jsou podle něj závody v ohrožení. „Dlužíme promotérské společnosti Dorna 50 milionů korun. Letos byl zalistovací poplatek přes 100 milionů, polovinu jsme uhradili a polovinu jsme měli dát do začátku závodů v srpnu, takže už jsme v prodlení. Pokud se to nevyřeší, Dorna nás může vyškrtnout ze seznamu,“ zdůraznil Vokřál. Podle něj má spolek v záloze necelých 20 milionů, které by přidal k ministerským 31 milionům, aby Dorně dluh splatil. Ponížení dotace Vokřál považuje za nesmyslné a bude o tom jednat i s ministrem školství Robertem Plagou (ANO).


Čtěte také:

BIS prověřuje Automotodrom Brno. Řeší možné zneužívání veřejných peněz

 Automotodrom Brno


Zdůvodnění výše dotace je ale podle ministerstva školství transparentní. „Spolek například v podkladech neuvedl, že obdržel deset milionů od města Brna a dalších 20 milionů od Jihomoravského kraje. Žádost také obsahovala nezvykle nízké odhady komerčních příjmů z akce, ale například chybí také relevantní příjmy z parkovného nebo pronájmu prodejních stánků,“ uvedla mluvčí ministerstva. Podle úřadu navíc dalo ministerstvo letos nejvíc peněz ze všech velkých sportovních akcí právě na brněnskou GP.

„Dotační řízení je uzavřené, částka přidělena,“ řekl k žalobě spolku ministr školství Plaga. Doplnil, že si nedovede představit, jak by mohlo byt řízení obnoveno. V příštím roce ministr nepočítá se speciálním řízením, do kterého by se jako letos mohl přihlásit pouze spolek pro GP.

Ekonomika brněnské motocyklové Velké ceny byla v minulosti velkým problémem mistrovství světa na Masarykově okruhu. Původní organizátor závodů - Automotodrom Brno - se kvůli ztrátovosti GP, kterou způsobuje vysoký poplatek za zisk licence na organizaci závodů, pořádání vzdal.

bitcoin_skoleni

Spolek organizoval letos třetí ročník a podle dohody s promotérskou společností Dorna ho čekají ještě dva ročníky. Nově utvořená koalice v Brně z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD chce Velkou cenu v Brně zachovat. „Bavíme se na úrovni poslaneckých klubů o tom, aby stát vyčlenil peníze na příští rok už v rozpočtu na rok 2019. Chceme také do financování vtáhnout soukromou sféru, která z toho profituje,“ řekl brněnský předseda ODS Robert Kerndl, který bude náměstkem primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Podle Kerndla má akce velký význam a dělá Brnu dobrou reklamu, po více než 50 letech by podle něj byla škoda, kdyby v Brně skončila.

Čtěte dále:

Kauza dotací pro sport: Soud odblokoval majetek stíhaného šéfa ČUS Jansty

Pozdě, ale cinknuté: pětice největších stavebních průšvihů současnosti

Vláda schválila kompenzace za sucho. Zemědělci dostanou dvě miliardy korun

  • Našli jste v článku chybu?