Zájem projevují firmy z oboru, finančníci i drobní akcionáři
Jihočeské papírny, další z pohrobků po Investiční a Poštovní bance jsou na prodej. A nebude to prodej zcela jednoduchý. Česká konsolidační agentura (ČKA) přijme tento pátek nabídky na koupi 38,89 procenta akcií papírenského holdingu a zároveň na koupi pohledákvy ve výši necelých 194 milionů korun. Tato pohledávka je zajištěna sto procenty akcií v JIP - Papírny Větřní, jediné funkční dceřinné společnosti Jihočeských papíren. Nejen, že se prodává minoritní podíl ve společnosti, ale ještě navíc je pohledávka okleštěna závazkem, že její nový nabyvatel ji nebude realizovat. Nemá to příliš logiky, protože samotný holding je v podstatě bezcenný a jeho jediným dalším aktivem jsou JIP - Papírny Vrané v likvidaci.
Dohoda nutná.
Kupec bude mít přitom dost velké potíže, aby se mu podařilo společnost ovládnout. Rozhodující roli totiž budou hrát dva menšinoví akcionáři s významnými podíly. Poslední dostupné údaje říkají, že Rakušan Bruno Kohlhofer drží 12,31 procenta a lékař Petr Steritberg něco přes sedm procent.
Ještě nedávno přitom ČKA mohla místo s nevyzpytatelnými drobnými vlastníky jednat se společností PIAS ze skupiny ČSOB, která disponovala akciovým podílem přeahujícím dvanáct procent. Jenže v okamžiku, kdy chtěla ČKA restrukturalizovat společnost, se ukázalo, že se PIAS téměř poloviny svých akcií zbavila. Tím státu opravdu nepomohla. Nepodařilo se tak na valné hromadě v červnu letošního roku snížit základní kapitál o kumulovanou ztrátu minulých let a snížení jmění bylo nižší. K restrukturalizaci tak nedošlo v zamýšleném rozsahu. Nyní lze očekávat, že nový vlastník bude muset dosáhnout dohody s minoritáři, a ta nebude jistě úplně levná. To se samozřejmě projeví v nabízené ceně.
Samotný holding je chronicky ztrátový již pět let a nic nenasvědčuje tomu, že by mohlo dojít k nějaké významnější změně. Loni dosáhla ztráta téměř 133 milionů korun. Samotná výrobní dcera není schopna tuto ztrátu pokrýt ani vzdáleně. Za první pololetí letošního roku dosáhla zisku ve výši čtyři miliony korun, při provozním ziksu sedmnáct milionů. A to se její manažeři opravdu snaží. Počet zaměstnanců klesl z 640 na 554 lidí a podařilo se splatit část bankovních úvěrů. Tržby vzrostly a roste i export. Větřní produkuje především tiskové a balící papíry a díky solidní poptávce na trhu a rostoucím cenám se podniku podařilo vypořádat se i s růstem nákladů vyplývajícímu především ze zdražování buničiny.
Krkonošský partner.
Vláda zařadila podnik do restrukturalizačního programu Exit 2, v němž má hrát roli především podnikatelský záměr investora. Ten však bude sotva nějak přesvědčivě průkazný, vzhledem k tomu, že teprve po vstupu do firmy bude muset vyřešit kontrolu nad firmou dohodou s minoritáři. Lze očekávat, že naprosto rozhodující roli sehraje nabídnutá cena.
Jihočeské papírny nejspíše nepřilákají žádného významného světového hráče z oboru. Možnosti expanze jsou omezeny lokalitou, která je z jedné strany ohraničena Vltavou a z druhé důležitou silnicí. v
Svůj zájem však deklaruje skupina KRPA. Tato skupina vlastněná manažery původních Krkonošských papíren má za sebou poměrně úspěšnou restrukturalizaci středně velké firmy. Úvěr 200 milionů je již téměř splacen, bankovní úvěry jsou na úrovni kolem půl miliardy, což odpovídá výkonnosti skupiny KRPA, tržby obou rozhodujících výrobních dcer, tedy Krkonošských papíren a Brněnských papíren, se dohromady stabilně pohybují kolem dvou a půl miliardy korun a spojení s Větřním by přineslo dle předsedy představenstva a generálního ředitele Jaroslava Jiřičky řadu synergických efektů především při nákupu buničiny a při rozvoji následné výroby. KRPA dále zpracovává produkci svých dvou papírenských strojů a je vedoucím producentem školních a kancelářských papírenských výrobků v Česku a na Slovensku. Vedle sešitů, obálek, samopropisovacích papírů a tiskopisů vyrábí závody skupiny také grafické papíry i nepromastitelné papíry pro potravinářský průmysl.
KRPA může mít v tendru o Jihočeské papírny jistou výhodu, protože je v trvalém kontaktu s Bruno Kohlhoferem. Klíčový dvanáctiprocentní akcionář ve Větřní vlastní zhruba procentní podíl v Krkonošských papírnách a Jiřička uvádí, že s majoritním vlastníkem v Hostinném konstruktivně komunikuje a opakovaně deklaruje svůj zájem na rozvoji vlastněných společností a neochotu prodávat své akcie.
Bez favorita.
Zda to bude na vítězství v tendru stačit, je však otázkou. Dostupné informace říkají, že zájem o akvizici Jihočeských papíren projevila i druhá středně velká česká firma z oboru - Olšanské papírny, stejně jako další, především finanční investoři. Z jejich okruhu však zazněly kritické připomínky k tomu, jak tendr zatím probíhá. Zdroj týdeníku EURO upozorňuje, že například na poslední chvíli stanovený termín manažerských pohovorů, omezení počtu zástupců investora na těchto pohovorech na tři osoby může zvýhodnit uchazeče, kteří disponují neveřejnými nformacemi. Zprávy konstatují, že pohovorů se zúčastnili kromě zmíněných uchazečů ještě Arca Capital, Atlantik FT a dvě fyzické osoby, z nichž jednou údajně byl již zmíněný významný minoritní akcionář Petr Streitberg. Protože je na trhu rozdrobeno ještě dalších 34 procent akcií, mohou vznikat v průběhu soutěže nejrůznější spojenectví, a tak nikdo není favoritem.