Služby nejsou do výhledu zahrnuty. Světová obchodní organizace nicméně odhaduje, že obchod se službami bude koronavirem nejhůře zasažen kvůli omezením v dopravě a v cestování.
Komentář: Když má virus plán, musí ho mít i vláda!
Rozpětí odhadu letošního poklesu je poměrně široké. Podle organizace WTO je stále nejisté, jaké ekonomické dopady nynější bezprecedentní zdravotní krize představuje. Generální ředitel Světové obchodní organizace Roberto Azevedo v prohlášení označil výhled za ošklivý.
„Rychlé a energické oživení je ale možné. Rozhodnutí, která jsou teď přijímána, určí budoucí podobu zotavení a vyhlídky globálního růstu," uvedl. Důležité podle něj bude udržení otevřených a předvídatelných trhů, aby se obnovily investice. Pokud země budou spolupracovat, bude oživení rychlejší než v případě, že každá země bude jednat sama.
V letošním roce téměř všechny regiony zažijí pokles obchodu o více než deset procent. Nejhůře na tom bude vývoz ze Severní Ameriky a Z Asie. Prudší pokles také zažijí sektory se složitým hodnotovým řetězcem, jako jsou elektronické a automobilové produkty.
Na příští rok organizace předpovídá růst obchodu o 21 až 24 procent. Výsledek ale do značné míry bude záviset na době trvání epidemie a na tom, jak na ni zareagují politici.
WTO také potvrdila, že loni obchod se zbožím klesl o 0,1 procenta. Důvodem bylo obchodní napětí, zvláště mezi Spojenými státy a Čínou, a také zpomalení ekonomiky.
Ještě loni v říjnu WTO předpovídala, že letos obchod stoupne o 2,7 procenta. Za loňský rok počítala s růstem o 1,2 procenta.