Oslabení politických stran pohybujících se na hranici extremismu a úspěch středových a zejména pravicových stran v obecních volbách je příznivou zprávou z hlediska dalšího ekonomického rozvoje Česka i z hlediska mezinárodních investorů. To, že v řadě měst a obcí uspěly neparlamentní strany a hnutí, ale může zkomplikovat uskutečnění některých velkých městských investic. Bezprostřední dopad na ekonomiku výsledky senátních ani obecních voleb mít nebudou, vyplývá z ankety mezi analytiky.
Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy lze v Praze čekat s novou magistrátní koalicí citelný nárůst investic, které jsou od roku 2015 poměrně utlumené. „V Praze se v uplynulých letech investuje sotva poloviční objem prostředků v porovnání s předkrizovými léty,“ dodal Kovanda.
„Voliči v Praze se svým hlasováním postavili proti drahým volebním slibům levicových stran. Vláda v Praze bude zřejmě složena odlišně oproti celostátní vládě, což může ale komplikovat realizaci investičních projektů velkého rozsahu,“ uvedl v sobotu hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška žádná strana ani hnutí výrazně nezískala převahu nad ostatními. „Městské rady budou zřejmě tvořeny převážně širokými koalicemi. Nepředpokládám bezprostřední dopad komunálních voleb na celostátní politiku ani na českou ekonomiku,“ dodal Sobíšek. Také podle Křečka od výsledků komunálních voleb nelze očekávat, že zásadním způsobem ovlivní makroekonomický vývoj v naší zemi. Komunální politici však mohou ovlivnit hospodaření v obcích, což se promítá do vývoje veřejných rozpočtů. Ve druhém čtvrtletí letošního roku hospodařily veřejné rozpočty s přebytkem 41,7 miliardy korun, přičemž rozpočty obcí vylepšovaly celkové hospodaření.
Senátní volby: Čunek vyhrál už v prvním kole, Rath propadl
Podle Kovandy úspěch ODS a částečně i Pirátů má svůj základ v ekonomické prosperitě, kterou Česko už několikátým rokem zažívá. „Voliči jsou v době prosperity méně orientováni na sociální jistoty a díky nízké míře nezaměstnanosti a svižnému růstu mezd se ochotněji otevírají pravici. Z toho těží nejvýrazněji právě ODS, které se podařilo samu sebe vykreslit jako pravicovou sílu, jež jako jediná se skutečně může postavit 'levicovému' hnutí ANO,“ uvedl Kovanda.
Přečtěte si komentář Pavla Párala: ODS se vrací do hry o moc
Komunální a senátní volby sledujte online: