Menu Zavřít

Osm lidí je stejně bohatých jako polovina lidstva

16. 1. 2017
Autor: Profimedia.cz

Osm nejbohatších lidí vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové populace, tedy 3,6 miliardy lidí. Uvedla to dnes nezisková organizace Oxfam, která závěry své analýzy vydává před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu. Majetková nerovnost je tak nyní podle Oxfamu největší v historii.

Nejbohatším člověkem na světě zůstává zakladatel Microsoftu, Američan Bill Gates. Jeho majetek je odhadován na 75 miliard dolarů (1,9 bilionu korun). Mezi osmi nejbohatšími je i Španěl Amancio Ortega, zakladatel módního řetězce Inditex s odhadovaným majetkem 67 miliard dolarů, anebo finančník Warren Buffett s 60,8 miliardy dolarů.

Podívejte se na „osm vyvolených“:

„Je nestoudné, že tolik bohatství je v rukou několika jedinců, když každý desátý člověk na světě musí přežít se dvěma dolary na den,“ uvedla Winnie Byanyimová z Oxfamu. „Nerovnost žene do chudoby stovky milionů lidí, rozděluje společnost a podkopává demokracii,“ podotýká Byanyimová, která se zasedání v Davosu zúčastní.

Oxfam vyzvala světové lídry, aby o problému přestali jen mluvit a začali jednat. Ještě loni si polovinu lidstva mohlo koupit 62 nejbohatších, avšak nyní podle nové metodiky a s novými údaji z Číny a Indie se ukazuje, že situace je ještě horší. Kromě kumulace bohatství v rukou několika málo jedinců je hlavním morálním problémem fakt, že bohatí se vyhýbají placení daní, jak ukázala mimo jiné kauza Panamské dokumenty, uvádí Oxfam.

„Jsme v situaci, kdy miliardáři často platí nižší daně než jejich uklízečka nebo sekretářka. To je šílené,“ řekl agentuře AP poradce společnosti Oxfam Max Lawson. Lidé podle něj ztrácejí důvěru ve stávající systém, kterému hrozí, že se rozpadne.


Bohatí bohatnou. Buffett a spol. si letos polepšili o 6,2 bilionu

 Warren Buffett

Prvními signály byly podle Oxfamu referendum, v němž Britové loni rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie, a zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Podle doporučení Oxfamu mohou být lékem vyšší daně pro bohaté a vyšší daně z příjmu, důstojné mzdy a investice do veřejných služeb.

FIN25

Před nerovností a jejími dopady varuje například i papež a Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle jedné z největších marketingových společností Edelman se důvěra lidí v systém prudce snížila po světové hospodářské krizi z roku 2008. Podle průzkumu společnosti věří jen 15 procent lidí, že systém funguje.

Tento postoj má řadu příčin, jednou z nich je i rostoucí nedůvěra v tradiční média, na která lidé nahlížejí jako na součást establishmentu. Dávají přednost alternativním zdrojům informací, které často nepřipouštějí protinázory, a roztáčejí tak spirálu nedůvěry.

10 nejbohatších lidí historie: Gatese mezi nimi nenajdete

John D. Rockefeller (Autor: Howcheng, CC BY 3.0, Wikimedia Commons)

  • Našli jste v článku chybu?