Menu Zavřít

Osm stovek a uvidíš mámu

7. 9. 2016
Autor: Euro.cz

Česká organizace bojuje se slepotou v Africe, vloni se operace dočkalo 50 tisíc lidí

Změnit život k lepšímu může stát klidně jen pár stovek. Rok a půl stará holčička Dami z odlehlé vesnice ležící 300 kilometrů od města Arba Minch v jižní Etiopii právě takovou změnu zažívá. Začíná vidět, poprvé ve svém životě. Je jedním z 50 tisíc lidí, kterým ročně zabezpečí operaci šedého zákalu organizace Light for the World (Světlo pro svět), jejíž součástí je i česká Světlo pro svět.

Pár týdnů po tom, co se Dami narodila, začala její matka pozorovat, že má šedé tečky v oku. Za pár dalších týdnů bylo jasné, že holčička nikdy neuvidí. Kvůli tomu se začal zpomalovat i její mentální vývoj a zdálo se, že osud Dami je předem daný.

Její rodina se ale nevzdala a s jejím stavem se nesmířila, což podle lidí ze Světla pro svět nebývá běžné. V chudých oblastech je totiž běžné přijímat životní problémy s pokorou.

K lékařskému zákroku mohlo bohužel dojít až po roce a půl. „Lidé jsou velmi chudí a nemohou si dovolit několik dní nevydělávat a být s holčičkou na cestě. Navíc i samotná cesta stojí peníze a v Etiopii se také platí lékařský poplatek. Sehnat byt tenhle pro nás malý obnos peněz plus rezervu na dobu, kdy nebude rodina vydělávat, je pro ně obtížné,“ popisuje Pavla Jirošová z organizace Světlo pro svět.

Marná výprava

Damiina rodina se ve snaze o záchranu své dcery obrátila na jednoho ze svých vzdálenějších příbuzných, který umí psát a číst a je zároveň něčím jako starostou na nejnižší samosprávní úrovni, spadá pod něj asi tisícovka obyvatel. Ten se zeptal dál a dozvěděl se o oční klinice v Arba Minch, kterou provozuje Světlo pro svět.

Rodiče se tedy vydali s Dami na dlouhou cestu, na jejím konci je ale čekala špatná zpráva. Lékař, který může operovat dětem šedý zákal, byl na několik týdnů pryč na školení. Pro rodinu, která dlouho spořila peníze, to bylo zdrcující. Kvůli nákladům na cestu prodala kozu i krávu a teď se s Dami musela vrátit zpátky s nepořízenou. Uběhly další týdny a měsíce.

V té době ale přijeli do Etiopie zástupci Světla pro svět, a když se o případu malé holčičky dozvěděli, přijeli pro ni přímo do vesnice. I moderním autem jim překonání tří set kilometrů po špatných cestách trvalo 11 hodin. Příběh má dobrý konec. Dívku se podařilo převézt a operace šedého zákalu proběhla úspěšně.

Dami přesto nikdy neuvidí jako běžní lidé. Protože byla slepá od narození, nevyvinulo se u ní spojení oka s mozkem.

Přesto za pár let bude za pomoci speciálních brýlí vidět. „Okamžitě po operaci bylo už znát, že vizuálně vnímá okolní svět.

Podobný zákrok vyjde vprůměru na osm set korun na jednom oku, trvá patnáct minut a dokáže změnit život. Efekt pro nás tak malého množství peněz je v afrických podmínkách nepředstavitelný,“ říká Pavla Jirošová.

Jeden na milion

Organizace Světlo pro svět se specializuje zejména na chudé africké země, jako jsou Etiopie, Kongo, Mosambik nebo Burkina Faso. V průměru tam pracuje jeden oční lékař na 650 až 900 tisíc obyvatel. Organizace zakládá nové oční kliniky nebo spolupracuje s nemocnicemi. Pořizuje vybavení, léky, platí personál. Po založení kliniky ji obvykle dotuje pět let a snaží se začlenit do místního zdravotnického systému, aby mohla vytvořit jinde novou.

Lékařské úkony jsou vesměs zdarma a lékaři v rámci své služby také objíždějí nejodlehlejší oblasti. U dospělých pacientů dokonce probíhají operace přímo v terénu, operuje se třeba ve škole nebo na jakémkoli vhodném místě.

Udržet lékaře je ale mnohdy těžké.

Mnozí mají raději soukromou praxi v hlavních městech zemí, kde jsou movití pacienti, nebo v případě frankofonních zemí odjíždějí za prací do Evropy.

Světlo pro svět působí i na jiných kontinentech a připravuje i jiné projekty.

Například v Bosně a Hercegovině či Kambodži podporuje inkluzivní vzdělávání.

Na celkem 181 projektů v 15 zemích přispěli dárci jejím prostřednictvím vloni částkou 10,5 milionu korun.

124 očních lékařů pracuje v Etiopii, kde žije kolem 94 milionů obyvatel.

50 000 operací šedého zákalu zajistila vloni organizace Light for the World.

80 procent nevidomých v rozvojových zemích by mohlo vidět, pokud by včas dostalo pomoc.

15 minut trvá v průměru operace šedého zákalu, v Africe stojí 800 korun na jedno oko.

MM25_AI

50 000 eur stojí v Africe průměrně výstavba nové oční kliniky na zelené louce.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?