PRAHA (bor) - Prostorem pro rekreaci a výzvou pro developery může být Rohanský ostrov, jedna z největších rozvojových lokalit v centru Prahy. Krok ke smysluplnému využití zhruba 55 hektarů nezastavěných pozemků náležejících do katastru Karlína a Libně učiní město Praha, které je největším vlastníkem ploch u Vltavy. Od pražského dopravního podniku radnice odkoupí za téměř půl miliardy korun více než 26 hektarů pozemků, aby území scelila. „Povodňová hranice rozděluje Rohanský ostrov na dva podélné úseky, ten směrem k řece by se měl stát zeleným pásmem. Pevně věřím, že se podaří vybudovat nové rameno řeky, takže z části lokality vznikne ostrov. Přemýšlíme i o stavbě plaveckého bazénu, s ohledem na možnou kandidaturu Prahy na olympiádu. Za povodňovou linií počítáme s bytovou výstavbou. Na zhruba 30 hektarech pozemků by mohl vyrůst nový Karlín,“ popsal týdeníku EURO vize města náměstek primátora Jan Bürgermeister. Město nebude investorem zástavby, pozemky připraví pro prodej developerům. Náklady na demolice, přeložky inženýrských sítí a terénní úpravy Manin, jenž na Rohanský ostrov navazují, město odhaduje na více než 300 milionů korun. Náměstek primátora předpokládá, že by investoři mohli začít s výstavbou v příštím roce a v roce 2009 by pak mohly být kolaudovány první domy.
Urbanistická studie rozvoje Manin, kterou před dvěmi lety vypracoval na zakázku radnice architektonický ateliér A+R Systém, počítá s výstavbou moderní lokality s více než čtyřmi tisíci bytů, zhruba 350 tisíci metry čtverečních administrativních ploch a více než pěti tisíci čtverečních metrů ploch prodejních. Součástí projektu by mělo být i dalších 230 tisíc metrů čtverečních ploch pro zábavu, kulturu, sport a hotely.
Po druhé světové válce předurčily plány rozvoje toto území převážně pro sport a rekreaci. Rozsáhlé plány, jako například výstavba olympijského centra na Maninách, se však nikdy nepodařilo uskutečnit. V minulosti se uvažovalo i o stavbě hokejové haly. Území Rohanského ostrova, Manin a Libeňského ostrova bylo vzhledem ke svému charakteru řady ostrovů a bočních říčních ramen nazýváno Velkými Benátkami. Původní spleť ramen a ostrůvků časem zanikla a území dostalo přibližně dnešní podobu.