Menu Zavřít

Ostrovnímu ráji se blýská na lepší časy. Srí Lanka by měla brzy získat obří podporu od MMF, s jejím zajištěním pomohla Čína

9. 3. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Srí Lanka se potýká s mimořádnými ekonomickými problémy a vysokým zahraničním dluhem
  • Na přečkání obtížného období nyní ostrovní země získá velkou půjčku od Mezinárodního měnového fondu ve výši 2,9 miliardy dolarů
  • S jejím vyjednáním v poslední době pomáhala Čína, která už nyní patří k největším věřitelům tohoto státu

Srí Lanka se v posledních měsících potýká s nejhorší ekonomickou krizí od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1948. Nyní by se ale situace mohla obrátit k lepšímu. Tamní prezident Ranil Vikremesinge uvedl, že země brzy očekává konečný souhlas Mezinárodního měnového fondu (MMF) k půjčce ve výši 2,9 miliardy dolarů (téměř 64 miliard korun). Klíčová byla hlavně nově obdržená podpora ze strany Číny, která znamená, že všechny požadavky pro získání peněz byly splněny.

Hlava státu podle CNN srílanskému parlamentu řekla, že v poslední době existují náznaky zlepšující se ekonomiky. Země s 22 miliony obyvatel má ale stále nedostatek cizí měny pro veškerý dovoz, takže dohoda s MMF je klíčová, aby mohli i ostatní věřitelé začít uvolňovat své finanční prostředky.

„Srí Lanka dokončila všechny předchozí kroky, které po ní měnový fond požadoval. Díky tomu a díky ujištění o financování ze strany Indie a Pařížského klubu očekáváme schválení programu buď ve třetím, nebo čtvrtém týdnu v březnu,“ pronesl Vikremesinge a doplnil, že v pondělí spolu s guvernérem centrální banky poslal nový dopis do MMF.

Srílanská rupie už posílila

Na informaci o plánovaném schválení půjčky už pozitivně zareagovaly i místní trhy. Srílanské dluhopisy přidaly v době psaní tohoto článku k dolaru téměř tři centy, zatímco rupie vyskočila na své desetiměsíční maximum. Kromě očekávané dohody s MMF ovlivnil její zhodnocení také pokles dovozu a větší příliv dolarů z cestovního ruchu. „Spekulanti hromadící dolary začali po zhodnocení rupie panikařit a konvertovat,“ uvedl Udeeshan Jonas, hlavní stratég společnosti CAL Research zabývající se výzkumem akcií.

Ekonomika Srí Lanky se zhroutila. Může za to dluh, špatné hospodaření i korupce
Přečtěte si také:

Ekonomika Srí Lanky se zhroutila. Může za to dluh, špatné hospodaření i korupce

Zatím není zcela jasné, jakou podporu Čína zadlužené ostrovní zemi poskytla. Už v lednu ale Čínská exportní a importní banka nabídla Srí Lance dvouleté moratorium na její dluh a uvedla, že podpoří její úsilí o zajištění půjčky MMF. Tehdy ovšem ještě nebyly splněné všechny podmínky stanovené měnovým fondem.

Peking a Nové Dillí jsou přitom už nyní největšími věřiteli Srí Lanky. Podle údajů MMF dlužila země na konci roku 2020 Čínské exportní a importní bance 2,83 miliardy dolarů. Celkem pak závazky ostrovní země vůči čínským věřitelům dosáhly na konci roku 2022 7,4 miliardy dolarů, což je téměř pětina veřejného zahraničního dluhu.

Zemi čekají další jednání

Do velkých ekonomických potíží se Srí Lanka dostala loni v létě, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním byl výrazný útlum cestovního ruchu zapříčiněný pandemií covidu a teroristickými útoky v dubnu 2019. Celou situaci pak ještě výrazně zhoršily další faktory, jako třeba špatné hospodaření a korupce. Země navíc budovala rozsáhlé infrastrukturní projekty, na něž si ale musela velkou část peněz vypůjčit.

MM25_AI

I přes avizovanou pomoc tedy Srí Lanku v následujících letech čeká obtížné období. Dříve hojně vyhledávaná turistická destinace totiž potřebuje do roku 2029 splatit průměrně asi šest miliard dolarů ročně (zhruba 132 milionů korun), takže podle Vikremesingeho bude muset pravděpodobně pokračovat v jednáních s MMF.

Ekonomický kolaps Srí Lanky je varováním pro další asijské státy. V ohrožení je třeba Laos či Maledivy
Přečtěte si také:

Ekonomický kolaps Srí Lanky je varováním pro další asijské státy. V ohrožení je třeba Laos či Maledivy

Tyto diskuze se však v poslední době ukázaly jako mimořádně komplikované, neboť Čína a západní ekonomiky se nedokázaly shodnout, jak konkrétně zajistit oddlužení zemí ve finanční nouzi, mezi něž kromě Srí Lanky nyní patří třeba Zambie. Kvůli tomu docházelo k velkým zpožděním, takže asijský stát čekal na dokončení záchranného programu asi 187 dní od okamžiku, kdy dosáhl dohody se zaměstnanci MMF. V posledním desetiletí přitom celý proces trval průměrně ani ne dva měsíce. 

  • Našli jste v článku chybu?