Na podporu ale nedosáhnou lidé, kteří si podnikáním pouze přivydělávají při zaměstnání, registrovali se na Úřadu práce nebo čerpají dávky v hmotné nouzi.
Původní návrh vyžadoval, aby živnostníci doložili meziroční pokles tržeb za první čtvrtletí minimálně o deset procent. Další podmínkou byly loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun. To kritizovala například Asociace malých a středních podniků. Zástupci Asociace se ve čtvrtek s ministryní sešli a předložili jí návrh na zjednodušení pravidel, uvedla Asociace. "V noci ze čtvrtka na pátek jsme všechny změny připravili, během pátku se k nim vyjádřili zástupci odborné veřejnost a v sobotu uděláme ještě pár kosmetických úprav," řekla Schillerová.
Vláda podle Schillerové nechtěla nikoho poškodit, podmínky měly nastavit spravedlivé přidělení příspěvku. "Omezující návrhy měly za cíl ze systému vyjmout černé pasažéry," zdůvodnila. Lidé, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost, spadají podle Schillerové pod program na podporu zaměstnanosti Antivirus, příjem ze zaměstnání by tak měli dostat. O programu nazvaném Pětadvacítka budou příští týden jednat poslanci.
Odklad EET nechystáme, zopakovala ministryně
Odklad třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb na začátek příštího roku Schillerová podle iDnes.cz v dnešním rozhovoru odmítla. Senioři a studenti budou podle ní moci dále využívat slevy na jízdné. Vláda chce také zachovat růst platů učitelů, aby na konci funkčního období současné vlády jejich průměrný plat činil 45 tisíc korun. Zvýšit by se měly podle ní také důchody, před novými volbami by měla být průměrná penze 15 tisíc korun, uvedla.