Menu Zavřít

Otazníky a odpovědi

12. 5. 2003
Autor: Euro.cz

Celní sazby* Jaký je rozdíl mezi termíny celního sazebníku "celní sazba všeobecná" a "celní sazba smluvní"? Pokud chce někdo dovážet například cigarety, jakou sazbou se má řídit?Rozhodující pro použití všeobecné (autonomní) nebo smluvní celní sazby je původ zboží.

Celní sazby

* Jaký je rozdíl mezi termíny celního sazebníku „celní sazba všeobecná“ a „celní sazba smluvní“? Pokud chce někdo dovážet například cigarety, jakou sazbou se má řídit?

bitcoin_skoleni

Rozhodující pro použití všeobecné (autonomní) nebo smluvní celní sazby je původ zboží. Smluvní celní sazby lze dosáhnout, je-li dováženo zboží, které pochází z některé ze zemí, se kterou má Česká republika sjednanou smlouvu o vzájemném poskytování celních výhod (dvoustrannou i mnohostrannou) nebo ze země, která takovou celní výhodu, třeba i jednostranně, České republice poskytuje. Protože ČR má jeden z nejvíce smluvně vázaných celních sazebníků, připadají v úvahu všeobecné celní sazby na dovozy do tuzemska jen zcela výjimečně, když původ zboží není znám a nebylo by ho možné ani prokázat (zboží je, většinou úmyslně a na základě podmínek kupní smlouvy, co do původu tzv. neutralizováno) nebo pochází ze země, se kterou Česká republika žádnou ze smluv o poskytování celních výhod nemá. Prakticky to znamená, že smluvní celní sazby lze dosáhnout v těch případech, kdy není původ zboží úmyslně utajován nebo zboží pochází z jiné země, než je Antarktida, Bhútán, Bouvetův ostrov, Heardův ostrov, Nauru, Samoa, Vanuatu a Západní Sahara. Z uvedených zemí jsou navíc Bhútán, Nauru, Samoa a Vanuatu řazeny mezi nejméně rozvinuté země, kterým ČR poskytuje na zboží pocházející z nich úplné celní preference v rámci „Všeobecného preferenčního systému“. To znamená, že při prokázání původu zboží se z takového zboží vůbec clo nevybírá. Nejsou-li pochybnosti pro použití smluvní celní sazby, není třeba původ zboží zvlášť formálně prokazovat, například osvědčením o původu nebo určeným prohlášením o původu, jako je tomu při poskytování celních preferencí. Smluvní celní sazba je běžně uplatňována jenom na základě běžného označení zboží, podle informací z průvodních dokladů k zásilce, podle druhu zboží apod. Původ zboží, jeho význam i prokazování řeší zejména ustanovení § 59 až 64 zákona č. 13/1993 Sb., celní zákon, ve znění pozdějších předpisů, vyhláška čís. 94/1993 Sb., o nepreferenčním původu zboží a vyhláška č. 135/1998 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení celního zákona.

(Na dotazy odpovídá Generální ředitelství cel)

  • Našli jste v článku chybu?