Bleší trh v lese, opodál na louce rozložené pod stany koláčky a štrůdly, hráč na akordeon a banda dětí pobíhajících za pableskujícími bublinami, i tak vypadala jedna z podob sousedských slavností Zažít město jinak, které oživily v sobotu hlavní město. V Praze se uskutečnily na téměř sedmdesáti místech.
Tématem letošního dvanáctého ročníku jsou Příběhy naší čtvrti, na mnoha místech se proto pořádaly i komentované vycházky zaměřené na architekturu či historii místa.
Při historické procházce centrem města nazvané Praha ve válce, válka v Praze se tak návštěvníci mohli dozvědět o osudech židovských obyvatel i českých kolaborantů. Příběhy starousedlíků vyslechli návštěvníci setkání v Bubenči, Malešicích nebo Ďáblicích. Památkáři představili chátrající místa jako vyšehradské nádraží nebo nevyužívaná unikátní kotelna na mazut v Libni. O životě „nebydlících“ sousedů se lidé mohli dozvědět z několika vycházek spolku Pragulic, kde jsou průvodci lidé bez domova.
Přečtěte si: Lidé by chtěli mít v Praze 8 pítka i skatepark. Ucházejí se o finance z rozpočtu
Organizátoři předem odhadovali podle předchozích ročníků, že by se mohlo na všech místech vystřídat až 40 tisíc lidí. Chladné počasí s občasnými děšťovými kapkami venkovnímu posezení příliš nepřálo. Přesto u stánků sousedů postávaly například na Výtoni desítky lidí.
Déšť nezahnal ani lidi, kteří se přišli pobavit na kopec Na Brabenci v Praze 5. „Zatím tady žádná podobná akce nebyla. Věděla jsem, že by se lidé rádi sešli a tohle k tomu byla dobrá příležitost,“ uvedla organizátorka místních sousedských slavností Barbora Peterková. Připojit se k dalším pražským lokalitám bylo podle Peterkové poměrně jednoduché, o řadu věcí se postaral hlavní organizátor akce, sdružení Automat.
Podmračené počasí nevadilo. Lokalita Na Brabenci (Foto Tereza Čapková)
Návštěvníci kvůli počasí vyhledávali i krytá místa, která se veřejnosti otevřela jako součást slavností. Otevřené byly některé kostely či galerie. Například na Palachově náměstí, kde program zajišťovali zejména studenti Filozofické fakulty, která na něm sídlí, byla otevřená galerie Rudolfinum s komentovanou prohlídkou výstavy Nervous Trees Krištofa Kintery nebo interiér pomníku Jana Palacha Dům syna.
Program každého z míst zajišťují dobrovolníci, zapojují se místní sportovní oddíly, spolky, ale i obchody či restaurace. Například v Pařížské tak bylo k ochutnání české pivo, ale i francouzská, gruzínská či kubánská kuchyně. Program doplnil umělecký trh. V podchodu pod Hlávkovým mostem v Holešovicích nabízely své dobroty Kuchařky bez domova. Na většině z 68 míst, která se do dnešních sousedských slavností zapojila, se ale lidé podělili o to, co sami uvařili či upekli.
Součástí programu byla také hudební vystoupení, divadelní představení, výtvarné dílny, výměnné bazary oblečení, knih nebo gramodesek i soutěže v různých dovednostech či sportech. Lidé si mohli například zahrát petanque nebo zacvičit pilates. Kromě Prahy se letos akce koná v dalších 20 městech po celé republice. Někde bude pokračovat i příští víkend, v Praze například v Michli nebo v Krči.