Stát by měl být mnohem pružnější při řešení nedostatku zaměstnanců, s nímž se v současnosti potýkají české firmy a průmysl. V Ostravě to dnes řekl na sněmu Hospodářské komory její prezident Vladimír Dlouhý. Vyzval stát, aby otevřel hranice a přijímal víc zájemců z Ukrajiny.
„Proč nedokážeme v dnešní těžké situaci na trhu práce hranici otevřít tak jako Poláci? Tam je povolení pro Ukrajince vyřízeno do 14 dnů a před jejich konzuláty se - pokud vím - nestřílí. Odpovězme si sami. Protože na místech, kde se mají přijímat pružná a rychlá řešení, sedí úředníci jako žáby na prameni,“ uvedl Dlouhý.
Vláda podle něj učinila určitý pokrok, když pro letošek umožnila příchod až 20 tisíc ukrajinských pracovníků. Označil to ovšem za plácnutí do vody, které problém téměř neřeší. „Oceňujeme, že paní ministryně práce (Jaroslava Němcová) právě dnes odlétá na inspekci konzulátů ve Lvově a snad i v Kyjevě, paní víceprezidentka (Hospodářské komory Irena) Bartoňová (Pálková) rovnou odtud dnes odpoledne letí za ní,“ řekl Dlouhý v Ostravě. Situace tam ale podle něj nadále není dobrá. „Podle neoficiálních informací ve frontách před konzuláty násilí a korupce přetrvávají,“ uvedl.
Podle komory českým firmám v současné době chybí minimálně 300 tisíc zaměstnanců a kvůli rekordnímu počtu neobsazených pracovních míst nastávají velké škody v české ekonomice. Jen státní kasa tratí letos nejméně 84 miliard korun na daních a odvodech, uvedla již dříve komora. Na trhu práce se podle ní také stále častěji objevují predátorské praktiky při přetahování zaměstnanců.
Přečtěte si komentář Miroslava Zámečníka
Nezaměstnanost a karenční lhůta: jak se to rýmuje?
Podle komory je tedy problém s obsazením pracovních míst mnohem větší, než se uvádí. Nedostatek lidí už dopadá na téměř každého zaměstnavatele v zemi. V Česku je totiž podle Hospodářské komory 280 tisíc zaměstnavatelů, v průměru tak v každé jedné firmě chybí více než jedna pracovní síla.
Firmy mají největší problém obsadit místa řemeslně zručných pracovníků, jako jsou truhláři, tesaři, omítkáři, štukatéři, podlaháři, kamnáři, kameníci nebo malíři. Postrádají ale i montážní dělníky, pekaře, cukráře, kuchaře, řezníky, švadleny, ošetřovatele skotu, a přetrvává vysoká poptávka po řidičích a kvalifikovaných dělnících elektrických a energetických zařízení a po skladnících.
Dohnat a předehnat: Česko by mohlo být za čtyři roky bohatší než Itálie
Přečtěte si také: