Od Nového roku se v Česku nesmí hrát poker o peníze mimo kasina. Rozhodla o tom novela loterijního zákona, kterou loni odhlasovali poslanci. Tvářili se, že tak bojují proti nebezpečnému hazardu. Ve skutečnosti ho tím naopak podpořili. Ukázaly to hned první týdny platnosti novely.
Foto: Miloslav Hamřík
Poker je dovednostní hra, kde dlouhodobá prosperita hráče závisí na jeho umu na rozdíl od primitivních hracích automatů, kde je výdělek čistě na náhodě a gambler jen tupě mačká blikající tlačítka. Ve fanouškovských klubech se hrály turnaje za pár stovek, což si mohl dovolit i třeba kdekterý student matematiky, který chtěl potrénovat svou hlavu logickou hrou.
Novela ale zavřela poker jen do kasin. Jak trefně poznamenal týdeník Reflex, je to stejné, jako byste chtěli bojovat s alkoholismem tak, že povolíte pít limonádu jen v podniku, kde se nalévá i tvrdý alkohol. Pokerové turnaje jsou většinou pro kasina ztrátové, jejich cílem je ale přilákat hráče do prostoru kasina. Ti jsou tam pak o přestávkách nebo po skončení turnaje vystaveni pokušení v podobě rulety nebo automatů. Kdo se chytí, bohatě kasinu vynahradí náklady na turnaj.
Poker se zneužil jako fackovací panák, aby se odvedla pozornost od toho, co je skutečným nebezpečím — od hazardu v podobě rulety či automatů. Ty dělají z lidí závislé trosky a působí společnosti obrovské finanční škody. Argumentace odvedenými daněmi do státní pokladny je jen dalším pokrytectvím.
Daleko větší riziko přestavují ztráty v podobě zpronevěr a krádeží, jichž se dopouštějí závislí gambleři, a náklady na léčbu hráčů. Ekonomice také chybí jejich pracovní potenciál, který přijde vniveč. U automatů by pomohl jedině úplný zákaz nebo alespoň jejich koncentrace do odlehlé lokality, tak jak tomu je ve vyspělých zemích. Ne jako v Česku, kde je na každé ulici více heren než patníků. Ale aby poslanci odhlasovali tohle? Ne, na to je lobby provozovatelů příliš bohatá. To se raději bude mlžit pokerem.