Menu Zavřít

Otravný oběd

21. 4. 2005
Autor: Euro.cz

Vir zasáhl téměř čtyřicet procent strávníků z ministerstva zemědělství

Tiskový mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Martin Severa měl štěstí. Když začátkem března vypukla u strávníků závodní kuchyně ministerstva zemědělství, kterou provozuje společnost Eurest, epidemie akutní gastroenteritidy, měl dovolenou. Závodního lékaře muselo navštívit 157 ze 400 strávníků kuchyně, někteří z nich skončili v pracovní neschopnosti.

Čtyři kila za dva dny.

„Strávníci se nakazili ve středu 2. března. Následující den jídelna ještě normálně fungovala, nicméně přijel hygienik. V pátek 4. března bylo zavřeno a provozovna byla vydezinfikována,“ řekl týdeníku EURO Severa. Dodal, že ze 157 ošetřených dostalo neschopenku jen 35 lidí a průběh onemocnění byl u většiny postižených mírný. Pracovní neschopnost prý v průměru trvala jen jeden až tři dny.
S tímto shrnutím ovšem někteří postižení strávníci nesouhlasí. „Kolem páté hodiny odpoledne mi začalo být divně. Ještě jsem došla do metra a tam se mi udělalo silně nevolno. Cítila jsem se slabá a točila se mi hlava,“ líčí jedna z postižených zaměstnankyň ministerstva zemědělství. „Poprvé jsem zvracela ještě na toaletě v metru, doma až do dvou hodin ráno následujícího dne. Dávící reflex ani pak nepolevoval, také se mi zvýšila teplota na hodně přes osmatřicet, přidaly se bolesti kloubů. Během prvních dvou dnů jsem zhubla o čtyři kila. K doktorovi jsem dokázala dojít až v pátek a dostala jsem neschopenku do 15. března. Můj zdravotní stav se začal zlepšovat až po 11. březnu, kdy jsem mohla začít jíst i něco jiného než jen suchý rohlík a piškoty,“ doplňuje postižená strávnice, která si nepřála být jmenována. Dodala, že její kolegyně dostala dokonce čtrnáctidenní neschopnost.
Podobně „lehké“ onemocnění prodělali i další pracovníci ministerstva. Navzdory jejich výpovědím Severa tvrdí, že k jakémukoliv narušení chodu ministerstva nedošlo. Postižení o tom přesvědčení nejsou. „Někteří ani v neschopnosti nebyli, vzali si dovolenou, protože nemocenská je finančně nevýhodná. Další do práce sice dorazili, ale moc toho stejně neudělali, protože nemohli,“ říká zaměstnankyně ministerstva.

bitcoin_skoleni

Kaliciviry paní u nádobí.

Na popud MZe začala případ vyšetřovat Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP). Oslovila všech 400 strávníků, kteří 2. března v závodní kuchyni jedli. Oficiální stanovisko, které má týdeník EURO k dispozici, hygienická stanice odeslala ministerstvu 11. dubna. „Výsledky virologického materiálu prokázaly virový původ onemocnění a jako konkrétní příčinu udává kaliciviry,“ píše se ve zprávě. Ta konstatuje, že nebyla prokázána souvislost mezi epidemií a konzumací pokrmů vydávaných v závodní jídelně Eurest. „Zbytky již nebyly k dispozici, dle vyhlášky ministerstva zdravotnictví je totiž není nutné uchovávat. Odebrali jsme tedy vzorky ze zařízení kuchyně a z nádobí. Trvá však čtrnáct až jednadvacet dnů, než vypěstujeme ze vzorků příslušné viry a bakterie,“ vysvětluje téměř měsíční zpoždění pracovnice HSHMP Silva Mayerhoferová. „Míra postižení 39,3 procenta strávníků je poměrně vysoká. S jídlem epidemie však nesouvisela – postižení konzumovali rozdílné pokrmy, navíc onemocněli i někteří pracovníci ministerstva, kteří na obědě vůbec nebyli. Příčinou epidemie byli jednoznačně lidé,“ dodává Mayerhoferová. Hygienici ve zprávě došli k závěru, že „pravděpodobnou příčinou byla jedna z pracovnic Eurestu“. U pomocnice v kuchyni vyšetření potvrdilo kaliciviry, které při nedodržení základních hygienických zásad mohly kontaminovat nádobí i příbory, tvrdí zpráva.
Mluvčí a člen vedení Eurestu Karel Starý odmítá, že by společnost byla odpovědná za „ministerskou epidemii“. „Zpráva hygienické stanice konstatovala, že epidemie s jídlem nesouvisela. Všichni naši pracovníci včetně zmíněné pomocnic, mají zdravotní průkaz. Ten však bohužel odráží zdravotní stav člověka jen v okamžiku jeho vystavení,“ řekl týdeníku EURO Starý. „Opakování podobných událostí vyloučit nelze a rovněž tomu nelze zabránit,“ dodal.

Bude se měnit a brousit.

K řešení situace se zástupci ministerstva a Eurestu sešli druhý dubnový týden a dohodli se na krocích k nápravě. „Eurest během měsíce vymění nábytek, obrousí stoly a sloupy v kuchyni. Dvakrát ročně bude sanitární den, při němž se bude jídelna dezinfikovat. Navíc nad rámec současné vyhlášky ministerstva zdravotnictví se budou uchovávat vzorky jídel po dva dny. Zda výměnu nábytku a sanitární dny budeme hradit my nebo Eurest či v jakém poměru, zatím rozhodnuto nebylo,“ uvedl k podrobnostem dohody Severa.

  • Našli jste v článku chybu?