Kde lze dát ověřit podpis? Jaká pravidla je při tom třeba dodržet? K čemu je ověření dobré? A kolik to stojí?
Jaroslav V., Brno
Ověřením podpisu (takzvanou legalizací) se potvrzuje, že žadatel listinu před ověřující osobou vlastnoručně podepsal nebo podpis na dané listině uznal za vlastní.
Veřejnost se poměrně často mylně domnívá, že ověření podpisu může provést jen notář, avšak existují i jiné možnosti. Ověřování pravosti podpisu provádějí rovněž krajské úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností, ale i obecní úřady běžných obcí. Podpis si můžete nechat ověřit rovněž na úřadech městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst.
Od července loňského roku je možné nechat podpis ověřit rovněž u držitele poštovní licence (tím je například Česká pošta) nebo na Hospodářské komoře České republiky.
Legalizací se přitom nepotvrzuje správnost a pravdivost údajů uvedených v listině. Legalizace nepotvrdí ani to, že jsou údaje obsažené v listině v souladu s příslušnými právními předpisy. Úřad provádějící ověření listiny za její obsah ze zákona neodpovídá.
Provedení legalizace v případě, kdy by mělo jít o ověření podpisu na listině, která neobsahuje žádný text, je zakázáno. Legalizaci příslušný pracovník neprovede také tehdy, je-li podpis vyhotoven jinými písmeny než písmeny latinské abecedy (tedy například v azbuce nebo čínskými či arabskými znaky). Má-li být ověřen podpis na listině, která je psána v jiném než českém nebo slovenském jazyce, a není-li současně předložena v úředně ověřeném překladu do jazyka českého, legalizace rovněž nemůže být provedena.
Úřady vybírají za ověření podpisu na listině částku 30 korun. Notáři se platí za ověření pravosti podpisu jedné osoby na téže listině rovněž 30 korun. V tomto případě je však k ceně třeba připočíst ještě daň z přidané hodnoty. Vedle uvedených možností existuje ještě další způsob, jak dosáhnout stejného výsledku. Úřední ověření (legalizaci) podpisu vyžadované zvláštními právními předpisy může svým prohlášením nahradit advokát. Může to udělat tehdy, když listinu sám sepsal nebo ji někdo vlastnoručně podepsal přímo před ním. Činí-li advokát prohlášení o pravosti podpisu, náleží mu za každé vyhotovení prohlášení o pravosti podpisu jedné osoby na jedné listině odměna 30 korun (a případná DPH).
**Richard W. Fetter, podnikový právník